Hasło
alfa I
Definicja
Alfą nazywa się przedstawiciela pokolenia alfa (generacji alfa), czyli osobę urodzoną po 2010 roku — w czasach, w których powszechne jest używanie najnowszych urządzeń cyfrowych. Alfy uważane są za osoby, dla których naturalne jest posługiwanie się takimi urządzeniami w różnych celach (do zabawy, do nauki, do korzystania z dóbr kultury, do robienia zakupów itp.).  
Przykłady użycia
Kim są zetki i alfy? Jak na ich język i komunikację wpływa świat online? O czym powinni pamiętać dorośli w odpowiedzi na młodzieżowy język? (Źródło)

Pokolenie Alfa motywuje dostęp do technologii, które są nierozerwalną częścią ich życia. Przedstawiciele tej grupy są z natury nastawieni na innowacje, a ich kompetencje cyfrowe bardzo szybko przewyższają umiejętności technologiczne ich rodziców. Z tego powodu Alfy będą szukać takich pracodawców, którzy będą w stanie stale wprowadzać nowatorskie rozwiązania i utrzymywać wysoki poziom innowacyjności. (Źródło)

Przed firmami, które chcą tworzyć środowisko pracy zróżnicowane względem wieku, w którym boomer spotyka się z alfą w jednym biurze i pracuje biurko w biurko, stoi wiele wyzwań. Siłą wielopokoleniowych zespołów jest to, że ich członkowie wymieniają się kompetencjami i wiedzą. (Źródło)

Zadanie stworzenia "nowego świata" będzie spoczywać w dużej mierze na zetkach – które, wbrew obiegowej opinii, przedstawiającej ich jako egoistów, ogromnie angażują się w sprawy społeczne – a także na alfach. Przewiduje się, że alfy będą najlepiej wykształconym i najzamożniejszym pokoleniem od początku XX w. (Źródło)

Alfy, choć są wciąż jeszcze dziećmi są już konsumentami (i to wymagającymi) cyfrowych treści. Szczególnie lubią młodych influencerów z YouTube'a czy TikToka. Szacuje się, że wkrótce to dzięki alfom będzie budować się zasięgi w sieci. To właśnie alfy (i najmłodsze zetki) stają się także fanami wszelkich botów i sztucznie stworzonych person […] Rzeczywistość wirtualna czy rozszerzona jest dla alf równie namacalna jak świat fizyczny. (Źródło)
Warianty
Alfa
Informacja gramatyczna
W momencie rejestracji hasła nie udało się ustalić rodzaju gramatycznego rzeczownika alfa (męski: Ten alfa zrobił czy żeński: Ta alfa zrobiła). W odmianie przybiera on formy typowe dla rzeczowników żeńskich.
Informacja słowotwórcza
Jednostka jest derywatem odfrazeologicznym (jej podstawą jest wyrażenie pokolenie alfa / generacja alfa).
Informacje dodatkowe
Wariant Alfa jest niezgodny z zasadami polskiej ortografii.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
11 sierpnia 2023
Hasło opublikowane
26 września 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google