Hasło
generacja Z
Definicja
Generacją Z (a także pokoleniem Z oraz gen Z) nazywa się ludzi dorastających na początku XXI wieku, w czasach powszechnego dostępu do internetu i nowych technologii, przez co świat wirtualny jest dla nich środowiskiem tak samo naturalnym jak świat realny: przy użyciu urządzeń cyfrowych podejmują wiele działań, które tradycyjnie są wykonywane w świecie realnym (uczą się, bawią, zawierają i podtrzymują znajomości, robią zakupy, operacje finansowe, korzystają z dóbr kultury itp.).
Przykłady użycia
Generacja Z rządzi w 2019 roku! Do grudnia 1/3 populacji świata to w większości ludzie poniżej 18 lat 👊🏻 (Źródło)

Wycieczka po Sejmie? Póki co tak.
Ale to generacja Z, czyli pokolenie zmian. A na zdjęciu… przyszłe Posłanki i Posłowie 💚 (Źródło)

Znany polityk opanował język Generacji Z. (Źródło)

[…] zachęcaliśmy Generację Z do dbania o swoje zdrowie fizyczne i psychicznie, stawiając na aktywny tryb życia i budowanie więzi społecznych z rówieśnikami🤸🏽‍♀️🏋🏽🧘🏼‍♀️.  (Źródło)

Generacja Z nie ma najmniejszych problemów  nowymi technologiami, siecią i sprzętem. Doskonale odnajdują się na rynku pracy w takich branżach jak IT, e-marketing, PR. (Źródło)

Jak żadne z wcześniejszych pokoleń utożsamiają swoją obecność online (na przykład poprzez prowadzenie kont w serwisach społecznościowych) z tym, kim są i czego dokonali w świecie rzeczywistym. Od tego zależy również ich pewność siebie (42 procent w porównaniu do 31 procent u millenialsów6 ). Bardzo często liczba obserwujących na Instagramie ma silny wpływ na dobrostan psychiczny, realizując potrzebę bycia docenionym. Wszystko to niestety sprawia, że generacja Z ma swoje problemy. (Źródło)
Warianty
Generacja Z
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie generacja  Z jest kalką (zapożyczona struktura została wypełniona rodzimymi elementami), dlatego zostało oznaczone dwoma tagami.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem jednostki jest angielskie wyrażenie Generation Z, które trafiło do polszczyzny w niezmieniony znaczeniu.
Informacje pozajęzykowe
Jak podaje słownik języka angielskiego, pierwsze poświadczenie użycia wyrażenia Generation Z pochodzi z 1993 r.
Jak podaje francuski dziennik Le Parisien (w artykule z 3 lipca 2017 r.), powołując się na badania psychologów rozwojowych, przedstawiciele pokolenia Z „mają coś w rodzaju mózgowego TGV [TGV to superszybki pociąg — K.K.], które jedzie od oka do kciuka na ekranie”, „używają głównie jednego obszaru mózgu, kory przedczołowej, żeby poprawić szybkość decyzji, co wiąże się z emocjami”. W języku francuskim litera w nazwie pokolenia budzi skojarzenia z rzeczownikiem zappeur oznaczającym osobę, która bez przerwy zmienia pilotem kanały telewizyjne.
Informacje dodatkowe
Wariant Generacja Z jest niezgodny z polską normą ortograficzną.
Z w nazwie pokolenia jest literą następującą po y, które określały wcześniejsze generacje (pokolenie X — ludzie urodzeni w latach 60. i 70. XX w., pokolenie Y — ludzie urodzeni w latach 80. i 90. XX w.).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
28 lipca 2023
Hasło opublikowane
27 września 2023
Hasło zaktualizowane
27 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Aktualizacja hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google