Czy zdanie Ania przemokła na deszczu od stóp do głów jest poprawne? Skąd się wzięło przysłowie Przemówił dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu? Dlaczego mówimy obcować, gdy chodzi o bycie blisko kogoś, skoro obcy to przecież ten, który nie jest nam bliski? Co wspólnego ma pasta z pastafarianizmem?

Jeśli interesujesz się językiem polskim, lubisz poznawać i jego dzieje, i nowinki, jeśli pasjonuje Cię słownictwo i gramatyka, tak że często zadajesz sobie pytanie, co jest poprawne i dlaczego – ten konkurs jest dla Ciebie! Weź udział w naszej zabawie i zdobądź tytuł Laureata I Dnia z Językiem Polskim!

23 listopada 2023 r. opublikujemy 5 zagadek dotyczących polszczyzny. Osoby, które odpowiedzą na nie najszybciej i najtrafniej, wygrywają.

Bądźcie czujni o 9.00, 9.10, 9.20, 9.30 i 9.40. Szczegóły – w regulaminie.

Zapraszamy!

Szanowni Państwo,

ponieważ omyłkowo na stronie Obserwatorium przez pewien czas widniał niewłaściwy link do zagadki nr 2 (w związku z czym nie wszyscy mieli szansę na udzielenie odpowiedzi), informujemy, że zagadki nr 2 nie będziemy brali pod uwagę podczas wyłaniania laureatów I Dnia z Językiem Polskim. 

Przepraszamy za pomyłkę.

Z wyrazami szacunku

zespół OJ UW

Znamy już Laureatów I Dnia z Językiem Polskim. Są to (w kolejności alfabetycznej): Bartłomiej Banaś, Aleksandra Duńska, Artur Jachacy, Michał Kucharski, Martyna Leciak, Patrycjusz Pilawski, Aleksandra Sowa.

Gratulujemy! 

 

A jeśli nie mają Państwo dość zagadek polonistycznych – prosimy się częstować 🙂