Hasło
generacja multitasking
Definicja
Generacją multitasking (oraz pokoleniem multitasking) nazywa się ludzi urodzonych pod koniec lat 90. XX w. i w pierwszych dekadach XXI w., którzy są przyzwyczajeni od wczesnej młodości lub dzieciństwa do korzystania z nowych technologii (zwłaszcza smartfonów), dostarczających im wielu bodźców naraz, przez co potrafią wykonywać wiele zadań jednocześnie.
Przykłady użycia
Mowa tu zatem o rocznikach 1995-2012. Ludzi tych określa się również generacją multitasking. Są to bowiem osoby bardzo przedsiębiorcze, realizujące wiele rzeczy w tym samym czasie, ale nastawione na realizację własnych potrzeb. (Źródło)

 Generacja multitasking, czyli pokolenie, które wiedzę zdobywa za pomocą komputerów, tabletów i smartfonów stanowi dziś znaczną większość uczniów. (Źródło) 

To pokolenie otwarte i wielozadaniowe, tzw. generacja multitasking. W jednej chwili potrafią śledzić kilka aukcji, dyskutować na czacie i oglądać film. Wszystkie aplikacje opanowują błyskawicznie, są wielojęzyczni i wielokulturowi.  (Źródło)

Dostęp do licznych technologii, kanałów komunikacyjnych oraz aplikacji w okresie dojrzewania ukształtowało pokolenie „Z” jako generację multitasking. W zinformatyzowanym świecie bez większych trudności wykonują równocześnie wiele czynności, co wskazuje na doskonałą umiejętność organizacji tych osób.  (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie generacja multitasking jest kalką (zapożyczona struktura została wypełniona rodzimymi elementami), dlatego zostało oznaczone dwoma tagami. Jeśli uznamy, że rzeczownik multitasking nie występuje w polszczyźnie poza tym wyrażeniem (oraz jego wariantem pokolenie multitasking), to jednostka jest będzie półkalką.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyrażenie pochodzi z języka angielskiego (the multitasking generation – dosł. ‘pokolenie wielozadaniowości’).
Informacje pozajęzykowe
Prawdopodobnie angielski pierwowzór polskiej jednostki — the multitasking generation — został rozpowszechniony przez Claudię Wallis, autorkę artykułu opublikowanego w Timsie 27 marca 2016 r. Być może jest ona twórczynią tego wyrażenia. Więcej na ten temat pisze dr Konrad Maj w tekście pt. Czy mulitasking to mitz 8 grudnia 2016 r.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
16 lutego 2023
Hasło opublikowane
26 października 2023
Zgłoszenie hasła
Patrycja Prusak
Opracowanie hasła
Patrycja Prusak, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google