Hasło
alfa II
Definicja
Niektórzy ludzie interesujący się problematyką mężczyzn i męskości oraz relacjami damsko-męskimi  alfą (a także samcem alfa) nazywają mężczyznę, który jest pewny siebie, traktuje kobietę jak zdobycz (zwłaszcza seksualną), a w związku z nią jest silny i dominujący oraz nie dba o jej potrzeby. Alfą nazywa się także mężczyznę (lub – rzadziej – kobietę), który pragnie dominować w życiu zawodowym, społecznym, politycznym itp.
Przykłady użycia
[…] mężczyzna nie staje się alfą dzięki swoim osiągnięciom. Osiąga coś dlatego, że jest alfą. Odpowiedni charakter można nabyć lub dostać w prezencie od natury. W swojej praktyce ciągle mierzę się z problemami podnoszonymi przez młodych chłopaków, którzy pytają, czy ich zachowanie było w stosunku do kobiety wystarczająco męskie. Prawdziwa odpowiedź brzmi: męskie zachowania są manifestacjami męskiego charakteru. (Źródło)

Redpillowcy myślą, że ten mężczyzna jest alfą ponieważ ma pieniądze i status (Źródło)

Alfy są to ludzie agresywni, dążący do osiągnięć i oczekujący od siebie i innych funkcjonowania na najwyższym poziomie. Odważni i pewni siebie, wyznaczają sobie śmiałe koncepcje i ambitne cele” […].  (Źródło)

Alfy zajmują najwyższe pozycje w hierarchii […]. Niezależnie od tego, czy przypisana jest kobietom, mężczyznom czy jakiejkolwiek innej płci, Alfy zazwyczaj charakteryzują się dominacją i agresją. (Źródło)

Książka wybitnych znawców tematu przynosi pogłębioną, śmiałą analizę funkcjonowania kobiet i mężczyzn alfa. Wyróżniając cztery typy alfa - dowódcy, wizjonera, stratega i wykonawcy - autorzy wskazują, jak powinni oni wykorzystywać swoje naturalne, wyjątkowe zdolności, a zarazem unikać swych destrukcyjnych "ciemnych stron', tak by stać się naprawdę skutecznymi przywódcami. Jest to również książka dla tych, którzy z alfami pracują lub żyją pod jednym dachem […] (Źródło)
Warianty
Alfa
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz można traktować jako zapożyczenie lub derywat.
Informacja słowotwórcza
Wyraz mógł zostać derywowany od wyrażenia samiec alfa.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyraz mógł pojawić się w polszczyźnie jako zapożyczenie. Wówczas jego źródłem jest angielski rzeczownik alpha.
Informacje pozajęzykowe
Informacje dodatkowe
Wariant Alfa jest niezgodny z polską normą ortograficzną.

Alfa jest pierwszą literą alfabetu greckiego; w opisywanym wyrażeniu symbolizuje pierwszą osobę w hierarchii.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
30 maja 2023
Hasło opublikowane
19 września 2023
Hasło zaktualizowane
23 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Aktualizacja hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google