Hasło
gen z
Definicja
Wyrażenie gen Z (a także pokolenie Z oraz generacja Z) odnosi się do ludzi dorastających na początku XXI wieku, w czasach powszechnego dostępu do internetu i nowych technologii, przez co świat wirtualny jest dla nich środowiskiem tak samo naturalnym jak świat realny: przy użyciu urządzeń cyfrowych podejmują wiele działań, które tradycyjnie są wykonywane w świecie realnym (uczą się, bawią, zawierają i podtrzymują znajomości, robią zakupy, operacje finansowe, korzystają z dóbr kultury itp.).
Przykłady użycia
Gen Z i młodzi Milenialsi zmieniają obraz wyborów w USA. To siła, której nie łapią tradycyjne sondaże. I u nas tak będzie, zobaczycie! (Źródło)

Gen Z nie lubi nudy! Wychowane w dobie Internetu stawia na rozwój, czerpanie wiedzy i wspinanie po szczeblach kariery, ale jest jeden warunek, musi się to dziać szybko. „Cyfrowi tubylcy” to pierwsi ludzie dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, dlatego nie powinno dziwić ich odmienne podejście do wielu spraw, a szczególnie do pracy. (Źródło)

Czujesz się trochę milenialsem, a trochę przedstawicielem Gen Z?
Nic dziwnego.
W każdym miejscu na świecie technologia i sposób życia kształtowały się odrobinę inaczej. (Źródło)

Ze względu na to, że gen Z  jest najmłodszym pokoleniem, które dopiero wkracza na rynek pracy to trudno przewidzieć, jakimi będą pracownikami. (Źródło)

Nie milkną echa po środowej wypowiedzi najmłodszego posła w Sejmie Adama Gomoły. - Jako jedyny przedstawiciel Gen Z w tej izbie nie mogę wspomnieć o sytuacji studentów - powiedział z mównicy poseł Polski 2050. Na sali sejmowej rozgorzała dyskusja, a w sieci zaroiło się od memów. (Źródło)
Wymowa
[dżen z-i]
Informacja gramatyczna
Element gen jest nieodmienny (a zatem i całe wyrażenie przybiera tylko jedną postać: gen z).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem jednostki jest angielskie wyrażenie Gen Z, które polszczyzna przyjęła w niezmienionym znaczeniu.
Informacje dodatkowe
Wariant Gen Z jest niezgodny z zasadami polskiej ortografii.
Z w nazwie pokolenia jest literą następującą po y, które określały wcześniejsze generacje (pokolenie X — ludzie urodzeni w latach 60. i 70. XX w., pokolenie Y — ludzie urodzeni w latach 80. i 90. XX w.).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
28 lipca 2023
Hasło opublikowane
27 września 2023
Hasło zaktualizowane
27 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Aktualizacja hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google