Hasło
blackpill
Definicja
1. Blackpillem (zwanym również czarną pigułką) niektóre osoby zainteresowane tematyką mężczyzn i męskości, relacji damsko-męskich, głównie członkowie manosfery, a w szczególności incele, nazywają przekonanie, że mężczyzna, który jest nieatrakcyjny fizycznie, nie ma możliwości – właśnie z powodu wyglądu uważanego za „mało męski”  – stworzenia relacji uczuciowej i seksualnej z kobietą.  
Przykłady użycia
Manosfera, do której należą incele, pick up artists i aktywiści "na rzecz praw mężczyzn", dzieli się na kilka "pilli", czyli pigułek. Każda z nich określa inną ideologię: jest blackpill, redpill, bluepill. Incele w większości wyznają ideologię czarnej pigułki, czyli w skrócie: geny determinują życiowy sukces bądź porażkę, zwłaszcza w sferze romantyczno-seksualnej, więc jeśli jesteś nieatrakcyjnym fizycznie facetem, zostało ci tylko "leżenie i gnicie", wegetacja albo samobójstwo. (Źródło)

[…] skoro blackpill jest poparty badaniami naukowymi to znaczy, ze jest prawdziwy […] (Źródło)

[…] wierzą w niektóre tezy zawarte w blackpillu, np. że nasz los w sferze romantycznej (i nie tylko) determinuje układ kości twarzy i budowa ciała. (Źródło)

[...] większość utożsamia się z czarnym − blackpill oznacza, że nie ma dla nich nadziei. To smutna, dość nihilistyczna wizja, w której tylko piękni i bogaci mają szansę na szczęście, a nieatrakcyjni fizycznie mężczyźni z niższych sfer skazani są na wieczną samotność i odrzucenie. (Źródło)

Bronienie i propagowanie blackpilla w 2022 jest już trochę nudne i nie stanowi już żadnego intelektualnego wyzwania bo wszystko zostalo zbadane dziesiątki razy. Ile musisz zarabiać zeby zrekompensować kazdy cm wzrostu poniżej średniej, jaką masz procentową szansę na doprowadzenie kobiety do orgazmu w zależności od rozmiaru twojego penisa i jak twoje fwhr i ramus żuchwy wpłynął na odbiór twojej osoby w szkolnej grupie rowiesniczej, wiemy już dosłownie wszystko. (Źródło)

Wybaczcie wyznawcy Black Pilla, ale może nie licząc naprawdę skrajnych przypadków bardzo dużej brzydoty, bardzo niskiego wzrostu u mężczyzny, czy też strasznych chorób ten ruch sieje defetyzm. Ponieważ daje ogromny pesymizm, nienawiść do siebie, płci przeciwnej, do rodziców, lub do świata. I to nawet wtedy, jeśli taka osoba miała dobrych rodziców, tylko niestety nie udało im się spłodzić bardzo atrakcyjnego człowieka. (Źródło)

U ciebie nastąpiła ta negatywna strona blackpillu. Odrzucasz to wszystko, ale nie proponujesz nic w zamian i masz widocznie mocną depresję (Źródło)
Informacja gramatyczna
W momencie rejestracji hasła znaleziono poświadczenia dla obu możliwych form D. lp.: blackpilla blackpillu. Rzeczownik nie jest używany w liczbie mnogiej.
Definicja
2. Blackpill (zwany również czarną pigułką) to także zjawisko polegające na tym, że nieatrakcyjni fizycznie mężczyźni nie mogą nawiązać relacji z kobietami. Słowo używane, czasami pogardliwie, przez ludzi zainteresowanych tematyką mężczyzn i męskości, relacji damsko-męskich, głównie członków manosfery, a w szczególności inceli. Dostrzeżenie istnienia takiego zjawiska i pogodzenie się z nim określa się czasami jako połknięcie, zażycie itp. blackpilla.  
Przykłady użycia
Jedyna słuszna droga dla inceli przełknąć blackpill (Źródło)

Na wiele kulturowych zagadnień zostaje rzucone nowe światło, w momencie gdy zrozumie się blackpilla  [...].
Historyczna klasa wyższa i szlachta doskonale zdawała sobie sprawę z blackpilla(dla tego w ogóle nią była w pierwszej kolejności) [...].
Korony królewskie miały więc za zadanie emulować wysoki wzrost, najważniejszą cechę wpływającą na autorytet i kojarzącą się naturalnie z władzą i topową pozycją w hierarchii społecznej.  (Źródło)

Pierwszy raz zderzyłem się z BlackPillem (mimo że jeszcze o tym nie wiedziałem) w wieku 15 lat. Mianowicie była już końcówka gimnazjum i nigdy nie potrafiłem pojąć czemu niemal wszystkim udawało się znaleźć sobie dziewczynę. Najgorsze były momenty jak siedziałem sam na korytarzu a w około było pełno par obsciskujących i całujących się.
Już wtedy wiedziałem że coś jest ze mną nie tak, że brakuje mi czegoś i że odstaje. (Źródło)
Informacja gramatyczna
W momencie rejestracji hasła znaleziono poświadczenia D. lp. z końcówką -a (blackpilla).
Definicja
3. Blackpillem  bywa też nazywany mężczyzna, który nie umie nawiązać relacji uczuciowej i seksualnej z kobietą, co mówiący tłumaczy jego małą atrakcyjnością fizyczną. Słowo używane, czasami pogardliwie, przez ludzi zainteresowanych tematyką mężczyzn i męskości, relacji damsko-męskich, głównie członków manosfery, a w szczególności inceli.
Przykłady użycia
Słuchaj, ty i cała ta ferajna czerwono/czarno pigułkowa zasługuje jedynie na opublicznienie waszych twarzy oraz adresów i kulturalne danie sobie spuścić wpierdolu. I nie wyskakuj mi z redpill rage gdyż sam byłem blackpillem a wam już nie da się pomóc w inny sposób niż przemoc  (Źródło)

Ci którzy nienawidzą kobiet są nazywani blackpillem. (Źródło)

[…] blackpille nie radzą sobie z kobietami, redpille po prostu stawiają siebie na pierwszym miejscu  (Źródło)

w tej chwili tylko potwierdzasz tezę feministek, że wy redpille, blackpille, sadyści i seksiści czy czymkolwiek wy tam jesteście, macie takie, a nie inne poglądy z dokonanych wam krzywd przez kobiety (Źródło)

Black Pill uważa, że przyciąganie kobiet zależy wyłącznie od atrakcyjności fizycznej mężczyzny (wyglądu) i jego wrodzonego poziomu testosteronu (genów). (Źródło)
Definicja
4. Blackpill to także środowisko ludzi wyznających pogląd, że mężczyzna, który jest nieatrakcyjny fizycznie, nie ma możliwości stworzenia relacji uczuciowej i seksualnej z kobietą. Słowo używane, czasami pogardliwie, przez ludzi zainteresowanych tematyką mężczyzn i męskości, relacji damsko-męskich, głównie członków manosfery, a w szczególności inceli.
Przykłady użycia
Toksyczny związek się kończy to nie jest winą kobiet, że w takim są tylko, że go nie kończą i jak Ty pierdolą i wrzucają wszystkich do jednego wora jak incele z blackpilla. Nie wszyscy faceci to chuje i nie wszystkie kobiety to tępe dzidy.  (Źródło)

W końcu zapytał mnie o związek. Zgodziłam się, a wtedy Antek wyjął telefon i napisał post na grupce dla inceli. Oznajmił, że jednak każdy ma szansę „wyjść z przegrywu”. Wtedy zaczęłam poznawać blackpill od środka. Okazało się, że łatka incela nie znika wraz z wejściem w relację romantyczną. (Źródło)

To samo miałoby być z kobietami w Black Pillu, które nie są chętnie przyjmowane w szeregi z powodu tego, że i tak uzyskują dużo wyższe powodzenie, niż mężczyźni i łatwiej jest im znaleźć partnera (choć nie zawsze „samca alfa”). (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyraz blackpill jest zapożyczeniem angielskiego rzeczownika o tej samej formie i tym samym znaczeniu. Angielska nazwa powstała z połączenia przymiotnika black ('czarny') z rzeczownikiem pill ('pigułka').
Informacje pozajęzykowe
Wyraz powstał  w manosferze z inspiracji filmem „Matrix” Lilly i Lany Wachowskich w 1999 r. Jego główny bohater musiał wybrać, którą pigułkę połknie: niebieską (bluepill) czy czerwoną (redpill). Czerwona pigułka zapewniała poznanie trudnej prawdy o rzeczywistości, ale jednocześnie bycie wewnętrznie wolnym, uświadomionym. Niebieska pigułka miała stanowić dla bohatera iluzję, życie w nieprawdzie, ale jednocześnie zapewnić poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Motywację przeniesienia nazw użytych w filmie do zjawisk dotyczących relacji uczuciowych zdaje się wskazywać poniższa wypowiedź:
W filozofii inceli dużą rolę odgrywa też czarna pigułka („black pill”), która nawiązuje oczywiście do „Matrixa”. Zaczęło się od czerwonej pigułki, której przyjęcie jest na mizoginicznych forach tożsame z wizją świata, w której za krzywdy mężczyzn odpowiada feminizm i równość płci. (Źródło)

Poglądy nazywane blackpillem (czarną pigułką) wiążą się również z postacią Elliota Rodgera, który w 2014 r. zamordował 6 osób, po czym popełnił samobójstwo. Opublikował on w internecie film, w którym wyjaśnia, że do zbrodni pchnęło go to, iż nie miał jeszcze kontaktów seksualnych z kobietą. O swoją sytuację obwiniał kobiety, ale także system, w którym żył. Oprócz tego był autorem manifestu, który zakładał oczyszczenie świata z popędu seksualnego. Więcej informacji na ten temat zawiera poniższy tekst:
„Elliot Rodger, 22-letni Amerykanin, który w 2014 roku zamordował 6 osób, jako motyw swojego działania podał fakt bycia prawiczkiem. Rodger napisał też manifest, w którym wyjaśniał, że tym, czego pragnął w życiu, była miłość kobiety. Jednak wszystkie traktowały go w sposób, który wywołał w nim nienawiść. «Chcę uprawiać z nimi sex, chce, żeby było im dobrze, ale one czują do mnie obrzydzenie» - pisał. Manifest Rodgera dla wielu inceli stał się rodzajem biblii, posłużył też do stworzenia zasad społeczności incelów, określanych jako «Black Pill» (czarna pigułka)” (K. Peresada, „Mój syn nie chciał z nikim rozmawiać, byłem w kropce…”. Kim są incele i czemu nienawidzą kobiet?, „Dad Hero”, 28 grudnia 2019 [dostępny tu]).

Osoby uznające istnienie blackpillu (czarnej pigułki) swój pogląd opierają na wybranych badaniach z zakresu psychologii ewolucyjnej. Według nich kobiety poszukują partnerów, którzy są bardziej atrakcyjni niż one same i mają wyższy niż one status społeczny. Według blackpillu (czarnej pigułki) kobiety mają większe przywileje w społeczeństwie m.in. dlatego, że decydują o tym, z kim wchodzą w relacje uczuciowe. Podczas gdy one mogą decydować o swoich wyborach matrymonialnych, mężczyźni zmagają się z opresją systemową: wysokimi wymaganiami społecznymi i w konsekwencji z dyskryminacją.
Poglądy zwane blackpillem (czarną pigułką) częściowo są zbieżne z założeniami redpillu (czerwonej pigułki), jednak, w przeciwieństwie do nich, zakładają, że mężczyzna nie poszukuje rozwiązań umożliwiających mu stworzenie relacji uczuciowej z kobietą, lecz pozostaje bierny.

Blackpillowi (czarnej pigułce) jest też poświęcony obszerny artykuł Natalii Sielewicz, Od Burning Mana po magic mema. Techno-pogaństwo w czasach wojen kulturowych, „Szum”, 28.01.2022 [dostępny tu], w którym czytamy m.in.:
„[…] incelsk[a] Filozofi[a] Czerwonej Pigułki, teori[a] popularn[a] wśród użytkowników reakcyjnych grup w internecie związanych z «aktywizmem na rzecz praw mężczyzn» […] w Stanach Zjednoczonych stała się inkubatorem mizoginii, rasizmu, homofobii i ksenofobii (warto dodać, że środowisko polskich inceli jest o wiele bardziej różnorodne o czym świadczą na przykład ostatnie badania Patrycji Wieczorkiewicz). Według wyznawców tej teorii, ten kto połknie czerwoną lub czarną pigułkę doznaje przebudzenia w prawdzie, uświadamia sobie, że mężczyźni nie posiadają systemowej władzy ani przywilejów. Wyznawcy Filozofii Red i Black Pill, twierdzą, że społecznie, ekonomicznie i seksualnie mężczyźni są zdani na kaprysy władzy i pragnień kobiet, które wykorzystują mężczyzn i zwracają uwagę tylko na osobników o konwencjonalnych atrakcyjności (tzw. chadów w nomenklaturze alt-rightu). W przeciwieństwie do adeptów Red Pill, zwolennicy Black Pill wierzą, że nie są w stanie zmienić swojej pozycji w hierarchii seksualnej”.
Informacje dodatkowe
Warianty: Black Pill BlackPill są niezgodne z zasadami polskiej ortografii.
Warianty
black pill, Black Pill, BlackPill
Wymowa
[blekpil]
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
19 czerwca 2023
Hasło opublikowane
21 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Wiktoria Jackowska
Opracowanie hasła
Wiktoria Jackowska, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google