Hasło
beta
Definicja
Niektórzy ludzie interesujący się problematyką mężczyzn i męskości oraz relacjami damsko-męskimi  betą (a także samcem beta) nazywają mężczyznę, który w związku z kobietą nie jest dominujący. Z tego powodu jedni oceniają go negatywnie, a inni pozytywnie. Ci pierwsi przypisują mu brak szacunku do siebie, uległość i małą atrakcyjność jako mężczyzny, ci drudzy uważają, że jest on wrażliwy i przewidywalny, przez co kobieta czuje się przy nich bezpiecznie.
Przykłady użycia
Alfa posiada więcej testosteronu przez co ma mniej myślenia kobiecego. Co to znaczy? Większy egoizm, zadaniowość - mniej uczuć. Beta jest empatyczny, wrazliwy blabla, wiadomo o co chodzi. Takie ciepłe kluchy co by tylko dawały, a nie brały od zycia co sie należy. (Źródło)

A, charakter mi się zmienił gdzieś około 25 roku życia. Wcześniej byłem ciamajda, typowym beta ale potem jakby zmężniałem, osobowość zmieniła mi się o 180 stopni, trochę mi brakuje tego starego ale chuj, lubię być twardy, to daje siłę przebicia w życiu. (Źródło)

Zapomnij o samcu Alfa! To z Betą będziesz szczęśliwa (Źródło)

Wiążąc się z Betą, możesz być spokojna, oni są wierni, nie muszą nikomu niczego udowadniać, a ponieważ są uczciwi, wierzą też bezgranicznie tym, których kochają. (Źródło)

To robią baby jak im się DA jakąkolwiek sprawczość. Powołaną kółko koleżanek z jakimś betą który będzie kawe donosił do stolika. (Źródło)

Bety są notorycznie wykorzystywani. Raz, że przez kobiety, które czują, że mają nad nimi kontrolę. Dwa, że przez innych facetów — którzy są bardziej asertywni, bardziej egoistyczni, którzy nie mają oporów przed wykorzystywaniem ludzi. W obu tych względach, niestety, bety przegrywają z alfami. (Źródło)

[...] "bety" są ignorowane [...] (Źródło)
Warianty
Beta
Informacja gramatyczna
W momencie rejestracji hasła zauważono, że jednostka jest używana  jako rzeczownik zarówno męskoosobowy (bety są wykorzystywani), jak i niemęskoosobowy (bety są ignorowane).
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz można traktować jako zapożyczenie lub derywat.
Informacja słowotwórcza
Wyraz mógł zostać derywowany od wyrażenia samiec beta.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyraz mógł pojawić się w polszczyźnie jako zapożyczenie. Wówczas jego źródłem jest angielski rzeczownik beta.
Informacje pozajęzykowe
Zob. samiec beta.
Informacje dodatkowe
Wariant Beta jest niezgodny z polską normą ortograficzną.

Beta jest drugą literą alfabetu greckiego, a w opisywanym rzeczowniku symbolizuje drugą osobę w hierarchii.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
17 marca 2023
Hasło opublikowane
19 września 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google