Hasło
manosfera
Definicja
1. Manosfera to przestrzeń w internecie obejmująca fora internetowe, blogi, portale itp., w której mężczyźni poruszają kwestie dotyczące mężczyzn i męskości, zwykle relacji między kobietami a mężczyznami i praw mężczyzn w kontekście praw kobiet. Zamieszczane w manosferze treści mają często wydźwięk antyfeministyczny, wyrażają przekonania o potrzebie zachowania patriarchalnego porządku świata oraz o dyskryminacji mężczyzn we współczesnym świecie. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się tymi zjawiskami.  
Przykłady użycia
Mężczyźni, którzy czują się dyskryminowani ze względu na płeć, wprowadzają te zagadnienia do debaty publicznej, głównie online, w tzw. manosferze, czyli luźnym zbiorze ruchów męskich, często powiązanych ze skrajnie prawicowym ruchem określanym ogólnym mianem alt-right. (Źródło)

Czy Wykop powinien zostać manosferą?
Czy według ciebie różowe nie powinny mieć wstępu na ten portal? (Źródło)

Manosfera to niewidoczna sieć serwisów, blogów i forów dyskusyjnych skupiająca mężczyzn, którzy chcą walczyć o swoje prawa, ale też tych, którzy uważają, że ich powinnością jest atakowanie kobiet […]
Nie cała manosfera to ludzie, których trzeba uważać za niebezpiecznych. Wśród jej użytkowników znajdziemy też bardzo wiele osób, którym zależy na rzeczowej rozmowie na temat równouprawnienia i praw mężczyzn (Źródło)

Gdy widzę w manosferze jakiegoś faceta, który zaczyna wyzywać kobiety, gdy zaczynają lecieć kurwy i szmaty pod adresem kobiet, banuje taką osobą. Tymczasem po drugiej stronie nikt kobiecej nienawisci nie temperuje, co druga ma w avatarze wypierdalaj i pogardliwe, obelżywe treści. (Źródło)

Przecież faceci też dokładnie lubią kobiety aktywne w łóżku. Ile jest stękania w manosferze (także polskiej) na tzw. kłody. Naprawdę się dziwicie, że kobiety mają podobne standardy? (Źródło)
Definicja
2. Manosferą nazywa się także społeczność mężczyzn uczestniczących w dyskusjach prowadzonych w manosferze opisanej w znaczeniu 1. Słowo używane przez ludzi interesujących się tym zjawiskiem, zwykle jemu przeciwnych.
Przykłady użycia
W Polsce manosfera to głównie osoby walczące o opiekę nad dziećmi po rozwodach i separacjach […]. Niestety, jeśli spojrzeć na wypowiedzi osób związanych z tymi ruchami, można dostrzec, że często bywają toksyczne. (Źródło)

Mansofera, do której należą incele, pick up artists i aktywiści "na rzecz praw mężczyzn", dzieli się na kilka "pilli", czyli pigułek. Każda z nich określa inną ideologię: jest blackpill, redpill, bluepill. (Źródło)

 Manosfera znalazła rozwiązanie: obozy dla kobiet, chłosta, odebranie wszystkich praw, przymusowe gwałty, obcięcie emerytur, publiczne piętnowanie.
Tak, myślę, że teraz kobiety chętniej zostaną matkami. Brawo panowie, jesteście tacy mądrzy. (Źródło)

Pod płaszczykiem samorealizacji, ulepszania siebie, dążenia do bogactwa, ułatwienia kontaktów w sferze romantycznej, czy zwykłego coachingu, manosfera popycha ogromne rzesze pogubionych mężczyzn w ramiona bardzo niebezpiecznych ideologii. (Źródło)

Logika niektórych osób związanych z manosferą opiera się często na czarnobiałym postrzeganiu świata. W tym modelu kobiety to przeciwnicy, którzy starają się odebrać wolność mężczyznom. (Źródło)

Najbardziej ponurym faktem jest to, że naczelne postaci manosfery żerują na alienacji, rozczarowaniu i wykorzenieniu mężczyzn zupełnie świadomie […]. Zawsze znajdą się jakieś zagubione duszyczki, które trafnie rozpoznają, że z urządzeniem świata jest coś nie tak, że obiecana wizja dobrego życia rozchodzi się z rzeczywistością. Ale zamiast pójść o krok dalej […], dostają pakiet łatwych odpowiedzi. Czujesz się osamotniony, twoja praca jest źródłem dalszej rozpaczy, a z mediów społecznościowych leje się słodziutki do porzygu strumień uśmiechniętych twarzy i życia w luksusie? TO PEWNIE WINA KOBIET! (Źródło)

Wielu członków manosfery postrzega rewolucję seksualną w krajach Zachodu od połowy XX wieku jako zjawisko negatywne (Źródło)
Definicja
3. Manosferą nazywa się również zespół poglądów manosfery rozumianej jako społeczność opisana w znaczeniu 2. Słowo używane przez ludzi interesujących się tym zjawiskiem, zwykle jemu przeciwnych, niosące wartościowanie negatywne.
Przykłady użycia
To podkast, który wpada chyba w kategorię rozwoju osobistego (od zdrowia psychicznego, przez fizyczne, po to jak osiągnąć sukces w pracy i miłości), skierowany do mężczyzn, a przez to przy okazji poruszający wiele aspektów związanych z przegrywizmem, manosferą i incelami. (Źródło)

Marta dobrze wie, że trudno udowodnić czego ktoś pragnie i co myśli, a każde wskazywanie wypowiedzi z Twittera  będzie można wykręcić. Tymczasem nie musimy się zastanawiać kto czego pragnął, bo wiemy, że zabójstwa inspirowane redpillem i mansoferą to fakty. (Źródło)

Manosfera: w taki sposób walka o prawa mężczyzn i ojców zmieniła się w wojnę totalną z kobietami (Źródło)

Andrew […] jest ostatecznym wcieleniem manosfery, chodzącą karykaturą wszystkich archaicznych i szkodliwych stereotypów dotyczących toksycznej męskości. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyraz manosfera jest zapożyczeniem angielskiego rzeczownika manosphere w tym samym znaczeniu, lecz w spolszczonej formie. Angielska nazwa powstała z połączenia rzeczowników man (‘mężczyzna’) oraz blogosphere (‘blogosfera’).
Informacja o wartościowaniu
W znaczeniu 2. słowo zwykle niesie wartościowanie negatywne, ale występują też jego użycia neutralne.
Informacje pozajęzykowe
Jak podaje Wikipedia, angielski wyraz manosphere po raz pierwszy został użyty w serwisie Blogspot w 2009 r., a następnie został upowszechniony za sprawą wydanej w 2013 r. książki „The Manosphere: A New Hope For Masculinity” autorstwa Iana Ironwooda.

Badacze i obserwatorzy zjawiska tak charakteryzują jej poglądy i sposób działania manosfery:
Manosfera to sieć męskich społeczności internetowych przeciwko upodmiotowieniu kobiet i promujących poglądy antyfeministyczne i seksistowskie. Obwiniają kobiety i feministki o wszelkiego rodzaju problemy społeczne. Wiele z tych społeczności wzbudza niechęć, a nawet nienawiść do kobiet i dziewcząt” (J. Aiston, Czym jest manosfera i dlaczego jest problem?, „Internetmatters.org” [dostępny tu]).

„Spędziłam w manosferze kilkaset godzin: czytałam pełne żalu i nienawiści do kobiet blogi, odsłuchałam niezliczone podcasty i obejrzałam filmiki na YouTubie; penetrowałam strony internetowe i fora skupiające członków mizoginicznych subkultur; tropiłam komentarze przedstawicieli alter-prawicy pod artykułami dotyczącymi męskości” (A. Graff, Manosfera, czyli bunt upokorzonych samców, „Czas Kultury”, 1/2019 [dostępny tu]).

„Manosfera […] [t]o umowne określenie nieformalnej społeczności mężczyzn w internecie. Jej funkcjonowanie coraz częściej budzi zaniepokojenie służb specjalnych w wielu krajach. Zaczynają one traktować manosferę jako miejsce narodzin nowego rodzaju przemocy, podsycanej przez nienawiść do kobiet i skierowanej przeciw społeczeństwu” (K. Peresada, Manosfera: w taki sposób walka o prawa mężczyzn i ojców zmieniła się w wojnę totalną z kobietami, „Dad Hero”, 23 lipca 2020 [dostępny tu]).

W kontekście odradzających się prawicowych ekstremizmów faszyzm staje się niepokojąco aktualny. Co zaś wspólnego mają ze sobą faszyzm i manosfera (internetowy, alt-prawicowy ruch polityczny)? Przede wszystkim upolitycznioną mizoginię. Te dwa ruchy są podobne do siebie na płaszczyźnie dyskursywnej. Chodzi konkretnie o to, jak traktują kobiety, jakie narracje wytwarzają o kobiecej seksualności, a w końcu jaką przemoc stosują.
[…]
Manosfera to pozbawiony struktur, internetowy ruch polityczny, w którym ideologię zastępuje sprzeciw wobec feminizmu, globalizacji, islamu, liberalizmu, elit i politycznej poprawności […].  Ten mizoginistyczny ekosystem składa się ze stron internetowych, forów, kanałów na Youtube i blogów, przeznaczonych wyłącznie dla mężczyzn. Tematyka dotyczy m.in. porad, jak uwodzić kobiety, niewybrednych tekstów o seksualności, pseudonaukowych teorii, obrony praw mężczyzn, opowieści o własnych niepowodzeniach, a także wywodów na temat rzekomej hegemonii kobiet.
[…]
Język manosfery wytwarzany jest za pomocą memów i postów na forach. Rządzi się poetyką skandalu. Ten specyficzny język składa się głównie z hermetycznych odniesień popkulturowych, niedomówień, kpin, wulgaryzmów, neologizmów i żenujących żartów, co do których nigdy nie można mieć pewności, czy aby na pewno są żartami”  (O. Tyszkiewicz, Przemocowe fantazje: faszyzm i manosfera, „Wakat” [dostępny tu]).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
19 czerwca 2023
Hasło opublikowane
9 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Wiktoria Jackowska
Opracowanie hasła
Wiktoria Jackowska, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google