Hasło
pokolenie alfa
Definicja
Pokoleniem alfa (a także generacją alfa) nazywa się ludzi urodzonych po 2010 roku,  czyli w czasach, w których powszechne jest używanie najnowszych urządzeń cyfrowych. Dla pokolenia alfa naturalne jest posługiwanie się takimi urządzeniami w różnych celach (do zabawy, do nauki, do korzystania z dóbr kultury, do robienia zakupów itp.).
Przykłady użycia
Futurolodzy (specjaliści zajmujący się naukowym przewidywaniem przyszłości) nie mają wątpliwości, że pokolenie Alfa będzie generacją osób non stop online (hyperconnected), coraz bardziej zależnych od technologii mobilnych. (Źródło)

Dziewczyny walczą. Pokolenie Alfa (następne po millenialsach i Generacji X czy Z), bierze sprawy w swoje ręce. Z tych nastolatek będzie kiedyś dumna, wielka, oby niezłomna siła. Trzymam kciuki za ich przebudzenie. (Źródło)

Jestem ciekaw czy ludzie z pokolenia alfa będą używali plastikowych kart płatniczych (Źródło)

Autorytetami dla pokolenia Alfa są tiktokerzy, gamerzy, a także rodzice. Wielu przedstawicieli tej generacji będzie chciało w przyszłości robić karierę w sieci (Źródło)

Wszystkie kolekcje […]  do -60% taniej!
[…]
Dla boomerów, millenialsów, zetek i maluchów z pokolenia alfa. Bo sport i sportowa moda są dla każdego ✌️🫶 (Źródło)

Hmm ciekawe jak będzie  z pokoleniem alfa, ale to jeszcze trochę.. era polityki tylko w sieci i większy udział sztucznej inteligencji przed nami (Źródło)

Pokolenie alfa to osoby urodzone w XXI wieku, młodzi ludzie, którzy dopiero powoli wkraczają na rynek pracy. Nazywa się ich także dziećmi millenialsów. Wychowali się w czasach rewolucji technologiczno-społecznej, a zatem są biegli w obsłudze wszelkich urządzeń, a świat cyfrowy jest dla nich bardzo ważny. Internet, nowoczesne smartfony, szybkie szukanie informacji w sieci i media społecznościowe - to ich domena. Uznaje się ich za dość zmiennych i nie przywiązują się za bardzo do jednej pracy, lubią szukać nowych wyzwań i zmieniać miejsce zamieszkania. Życie prywatne i zawodowe ma dla nich wyraźne rozgraniczenie. To młode pokolenie zdaje sobie sprawę ze swojej wartości i nie waha się sięgać po nowe możliwości. Jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu, to również tutaj lubią go spędzać w sieci, dlatego są biegli w obsłudze wszelkich kanałów społecznościowych, blogów i komunikatorów. Uwarunkowania społeczno-gospodarcze mają ścisły wpływ na każde z pokoleń i kształtują jego podejście do pracy, a także do życia osobistego. (Źródło)
Warianty
pokolenie Alfa
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie pokolenie alfa jest kalką (zapożyczona struktura została wypełniona rodzimymi elementami), dlatego zostało oznaczone dwoma tagami
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem jednostki jest angielskie wyrażenie generation alpha, które przeszło do polszczyzny w niezmienionym znaczeniu.
Informacje pozajęzykowe
Za twórcę określenia generation alfa uważa się Marka McCrindle’a, założyciela australijskiej agencji konsultingowej McCrindle Research, który zbierając materiały do swojej książki The ABC of XYZ: Understanding the Global Generations (opublikowanej w 2009 r.), przeprowadził ankietę zawierającą prośbę o sugestie dotyczące nazwy dla pokolenia kolejnego po pokoleniu Z. Respondenci opowiedzieli się za użyciem pierwszej litery alfabetu (łacińskiego: A lub greckiego: alfa), co stanowiłoby naturalną konsekwencję wynikającą z porządku alfabetycznego. Za posłużeniem się pierwszą literą alfabetu przemawiał również fakt, że pokolenie, dla którego szukano nazwy, jest pierwszym urodzonym w XXI wieku i korzystającym swobodnie z nowych technologii. Więcej na ten temat tu.
Informacje dodatkowe
Wariant pokolenie Alfa jest niezgodny z zasadami polskiej ortografii.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
26 kwietnia 2023
Hasło opublikowane
26 września 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google