Hasło
strzelić focha
Definicja
Mówimy potocznie,  ekspresywnie, z odcieniem dezaprobaty, że ktoś strzelił focha (lub fochnął się), jeśli okazał w nieco przesadzony sposób, że jest na kogoś obrażony i z czegoś niezadowolony.
Przykłady użycia
Dzisiaj moja dziewczyna strzeliła focha, bo zbyt rzadko jej mówię, że ją kocham. (Źródło)

W końcu powiedział kilka słów za dużo i strzeliłem focha. (Źródło)

Radny strzelił focha i opuścił posiedzenie komisji.  (Źródło)

Focha można też oczywiście strzelić bez żadnego konkretnego powodu. Tylko tak od niechcenia, dla zasady. Żeby zaznaczyć wyższy poziom dezaprobaty. (Źródło)

Córka ma 14 lat, nie odzywa się do mnie, tzn odzywa się na zasadzie "tak/nie/dziękuję/wychodzę/cześć". Wszystko po tym, jak w ubiegły czwartek po raz piąty poprosiłam o to, żeby odkurzyła swój pokój i pościeliła łóżko, powynosiła talerze ze swojego pokoju i włożyła do pralki brudne ciuchy, bo zapuściła swój pokoj jak ostatni menel. Prosiłam grzecznie raz, drugi, trzeci, ale potem wydarłam się na nią i powiedziałam, że to nie jest hotel, w którym pokojówka będzie po niej sprzątać. Strzeliła focha, nie odzywa się już 5 dni. Ostentacyjnie wywraca oczami na wszystko, co do niej mowię (próbowałam załagodzić sytuację trzykrotnie ale mnie olała), wzdycha kiedy musi coś odpowiedzieć, jest ewidentnie ofochana. (Źródło)
Odsyłacze
Informacje dodatkowe
Frazeologizm ten powstał obok istniejącego od dawna mieć fochy ('obrażać się i okazywać to').
Hasło zgłoszone
7 czerwca 2021
Hasło opublikowane
10 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google