Hasło
incel
Definicja
Incelami nazywają samych siebie mężczyźni, którzy nie mogą znaleźć partnerki seksualnej, a frustrację z tym związaną wyrażają na forach internetowych i w mediach społecznościowych. Winą za niepowodzenia seksualne obarczają kobiety (oskarżane przez nich o niedostępność). Ze względu na skutki frustracji seksualnej (incele często żywią poczucie krzywdy i nienawiść do kobiet, co przeradza się w nawoływania do gwałtów, a nawet zamachów terrorystycznych), słowo incel przybiera czasami odcień pogardliwy, zwłaszcza w wypowiedziach młodych kobiet.
Przykłady użycia
Kiedy w swoich mediach społecznościowych ogłosiłam, że po kilku latach działania na rzecz kobiet zamierzam pochylić się nad problemami młodych mężczyzn, którzy identyfikują się jako incele i przegrywi, okazało się to kontrowersyjne dla obu stron. Część feministek zarzuciła mi, że przeszłam na stronę wroga, normalizuję mizoginię i układam się z potencjalnymi gwałcicielami. (Źródło)
wspólnym mianownikiem inceli (czy też „przegrywów” lub „samców beta”, jak zwykli określać samych siebie przedstawiciele tego środowiska) z pewnością są poczucie osamotnienia i seksualna frustracja będąca efektem braku umiejętności nawiązania satysfakcjonującej relacji intymnej. Problem w tym, że zamiast poszukać przyczyn tych trudności w samych sobie, czy — paradoksalnie — patriarchalnej wizji świata, incele wolą obwiniać kobiety. (Źródło)
Z kolei sami mężczyźni określający się jako incele, z którymi rozmawiałyśmy, przekonywali, że każdy, kto mimo chęci i starań nie ma doświadczeń seksualnych, jest jednym z nich, a jego poglądy nie mają tu nic do rzeczy. (Źródło)
Byłem incelem. Antek zdecydował się szczerze wyznać, o co chodzi w "uzależnieniu od nienawiści" […] – Wierzę, że w dzisiejszych czasach incel to bardziej stan umysłu, niż fizyczny problem – opowiada Antek, który określał siebie mianem incela przez wiele lat i czuł z tego powodu dumę. (Źródło)
O incelach głośno jest już od pewnego czasu. W polskich mediach stosunkowo tego niewiele, aczkolwiek niektóre portale od czasu do czasu nagłaśniają temat relacji damsko-męskich. Zrodziła się bowiem, gdy nikt nie patrzył, grupa młodych mężczyzn, która chciałaby zagadać, ale w zasadzie nie wie jak. (Źródło)
Wiem, że tęskniliście aż Okraska znowu napisze, że inni nie mają racji, a ja mam rację. No to do usług. A mówiąc poważnie: napisałem dla Onetu tekst o wzroście poparcia dla Konfederacji. Zamiast jak stu innych autorów napisać coś w stylu faszyzm, patriarchat, incele, nienawidzą kobiet, coś tam coś tam III Rzesza, przyjrzałem się temu, na co mało kto zwraca uwagę. I zastosowałem do Konfederacji klasycznie lewicowe narzędzia analityczne. Czyli analizę materii, a nie idei. I wyszło mi, że Konfederacja to lumpenproletariat + lumpenbiznes. I że jej elektorat wcale nie jest zbyt konserwatywny, za to mocno osadzony w świecie umów śmieciowych, wymuszonego samozatrudnienia, bieda-firemek itp. (Źródło)
Wymowa
[incel]; wymowa w języku polskim różni się od wymowy angielskiego pierwowzoru: [insel]
Odsyłacze
Informacja o pochodzeniu jednostki
ang. incel, por. https://dictionary.cambridge.org/pl/dictionary/english/incel, https://www.urbandictionary.com/define.php?term=incel
Angielski wyraz incel pochodzi od wyrażenia involuntary celibate ('mimowolny celibat').
Informacje pozajęzykowe
Jak podaje autor tego artykułu, słowo incel istnieje od 1993 roku. Amerykańska studentka, Alana, założyła blog, „na którym opisywała swoją bierność seksualną. "Alana's Involuntary Celibacy Project" służył jako platforma dla ludzi każdej płci, którzy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, porozmawiać. W 1997 twórczyni zaczęła rozsyłać wiadomości na listę mailingową "INVCEL", który później został przemianowany na incel właśnie”.
Hasło zgłoszone
1 kwietnia 2022
Hasło opublikowane
18 lipca 2023
Zgłoszenie hasła
Monika Oleszczuk
Opracowanie hasła
Monika Oleszczuk, Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google