Hasło
betabankomat
Definicja
Niektórzy ludzie interesujący się problematyką mężczyzn i męskości oraz relacjami damsko-męskimi betabankomatem nazywają z dezaprobatą i pogardą mężczyznę służalczego wobec kobiet, wykorzystywanego przez nie finansowo.
Przykłady użycia
[...] betabankomat to nie określenie na faceta utrzymującego kobietę zajmującą się domem i dziećmi, tylko na gościa,który funduje wszystko księżniczce nie wymagając nic w zamian (Źródło)

Te głupsze zostają feministkami i próbują przekonywać każdego że żyją pełnią życia. Wiem bo jedna z nich szykowała mnie na betabankomat (Źródło)

[...] betabankomat jest od dawania hajsu i potem ma zamknąć łeb (Źródło)

"Prawdziwy konserwatysta" to współcześnie:
betabankomat
podnóżek własnej żony, która nadaje ton ich relacji i stawia mężowi oczekiwania i cele do wypełniania (Źródło)

Moja, za przeproszeniem, landlordka to przyklad ekstremalny: nie gotuje, nie sprząta, zajmij się mno ciulu, utrzymuj mnie a moja pensja idzie na ciuchy i mazidła. I co? Znajdują się betabankomaty. (Źródło)

Przecież taki feminista jest idealnym kandydatem by być betabankomatem i podnóżkiem swojej pani. Nie odejdzie od ciebie nawet, gdy postanowisz otworzyć swój związek na nowe znajomości. Ty z Badboyem w hotelu, a on niańczy (nieswoje) dzieci. (Źródło)

[...] jeśli twoja była znalazła sobie jakiś beta bankomat, który utrzymuje twoje potomstwo to w duchu tej zasady wygrałeś, bo jesteś samcem alfa. (Źródło)

Kobiety traktują mężczyzn w kategoriach użyteczności i współcześnie dużo kobiet uznaje, że taki wierzący jest idealnym beta-bankomatem. (Źródło)

Każda kobieta ma grono samców beta, którzy za nią latają, myślisz, że są z nich zadowolone? Oczywiście, że nie. Chcą prawdziwego mężczyzny, a nie jakiegoś piotrusia, który jej funduje wycieczki na Malediwy i robi za beta bankomat, bo nie potrafi inaczej zdobyć kobiety. (Źródło)

[...] wrobić betabankomata w dziecko [...] (Źródło)

[…] tacy "betabankomaci" wysyłają te same wiadomości do setek dziewczyn. (Źródło)
Warianty
beta bankomat, beta-bankomat
Informacja gramatyczna
W momencie rejestracji hasła dało się zauważyć pewne rozchwianie, jeśli chodzi o rodzaj rzeczownika — przypisuje się mu zarówno rodzaj niemęskobowy (częściej), jak i męskoosobowy (rzadziej). O traktowaniu wyrazu jako rzeczownika niemęskoosobowego świadczy forma biernika liczby pojedynczej betabankomat (równa mianownikowi) oraz mianownika liczby mnogiej betabankomaty (z końcówką -y właściwą rzeczownikom niemęskoosobowym). Na rodzaj męskoosobowy wskazuje forma biernika betabankomata (równa dopełniaczowi) oraz mianownika liczby mnogiej betabankomaci (z końcówką -i właściwą rzeczownikom męskoosobowym).

 
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Rzeczownik jest półkalką, dlatego został oznaczony dwoma tagami.
Informacja słowotwórcza
Wyraz powstał z połączenia  rzeczownika beta, stanowiącego element wyrażenia samiec beta ‘mężczyzna słaby, niemęski i pasywny’, oraz rzeczownika bankomat.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem wyrazu jest angielskie słowo betabux / betabuxx, które oznacza mężczyznę wykorzystywanego finansowo przez kobietę. W języku angielskim drugi człon: bux  jest przekształceniem rzeczownika buck (‘dolary, pieniądze’). Polszczyzna oddała tę treść za pomocą wyrazu bankomat.
Informacje dodatkowe
Człon beta jest elementem wyrażenia samiec beta ‘mężczyzna słaby, niemęski i pasywny’. Angielski pierwowzór polskiego betabankomatu beta bucks / betabux – nawiązuje do popularnego w manosferze frazeologizmu alpha fucks, beta bucks

W użyciu są różne warianty ortograficzne, lecz jedynie forma betabankomat jest zgodna z zasadami polskiej pisowni.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
6 kwietnia 2023
Hasło opublikowane
19 listopada 2023
Zgłoszenie hasła
Nina Zajączkowska
Opracowanie hasła
Nina Zajączkowska, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google