Hasło
samiec beta
Definicja
Niektórzy ludzie interesujący się problematyką mężczyzn i męskości oraz relacjami damsko-męskimi samcem beta (a także betą) nazywają mężczyznę, który w związku z kobietą nie jest dominujący. Z tego powodu jedni oceniają go negatywnie, a inni pozytywnie. Ci pierwsi przypisują mu brak szacunku do siebie, uległość i małą atrakcyjność jako mężczyzny, ci drudzy uważają, że jest on wrażliwy i przewidywalny, przez co kobieta czuje się przy nich bezpiecznie.
Przykłady użycia
Jesteś zapraszana na wykwintne wycieczki przez samców Beta, którzy chcą cię kupić, bo nie potrafią zdobyć kobiety. (Źródło)
I kobieta musi wybrać mniejsze zło: czy wybrać nudnego, bezpiecznego samca beta, czy może podniecającego, ale niezapewniającego stabilizacji, niezbyt oddanego samca alfa, który będzie chciał rządzić w związku. (Źródło)
Samce beta […] są niepewni lub nadmiernie wrażliwi na opinie innych ludzi na ich temat. (Źródło)
Dla samca beta nawet małe problemy mogą urastać do rangi tragedii. Kolokwialnie można powiedzieć, że to typ mężczyzny „pantoflarza”, którego łatwo zdominować i wykorzystać. (Źródło)
Jestem uważany przez kolegów za samca beta i tak się czuję. Oni zaliczają dziewczyny a ja ciągle prawiczek. Żadna mnie nie chcę bo jestem nieśmiały i mało męski, wygląd ok ale przy dalszym poznaniu odpadam. (Źródło)
Samiec Beta (mangina) to przegryw związkowy, przeciętniak życiowy. (Źródło)
Samce beta zwykle są słabsi fizycznie niż samce alfa, ale kluczowym dla nich jest nastawienie psychiczne. (Źródło)
[…] sądzi się powszechnie, że samce beta są niepotrzebne, lub za słabe i nieatrakcyjne, by być potrzebnymi […] (Źródło)
Warianty
samiec Beta
Informacja gramatyczna
Wyrażenie nie ma jeszcze (w momencie rejestracji hasła) ustabilizowanego rodzaju. Jest bowiem używane zarówno w rodzaju męskoosobowym (samce beta są słabsi), jak i niemęskoosobowym (samce beta są słabe).
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostka jest (pół)kalką, dlatego została opatrzona dwoma tagami.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem jednostki jest angielski frazeologizm beta male (dosł. samiec beta), który polszczyzna przyjęła w niezmienionym znaczeniu.
Informacje pozajęzykowe
Wyrażenie samiec beta powstało w naukach biologicznych w związku z obserwacją zachowań zwierząt żyjących w społecznościach. Samcem beta nazywa się osobnika mającego w stadzie niższą rangę niż osobnik zwany samcem alfa, jeśli chodzi o możliwość krycia samic, wyznaczenia własnego terytorium i kolejność dostępu do upolowanej zwierzyny. Określenie to „pożyczyli” publicyści i ludzie zajmujący się popularyzacją psychologii (a właściwie poppsychologii) do nazwania jednego z typów mężczyzn. Naukowcy jednak wskazują, że podział na różne typy samców nie ma odniesienia do ludzi, a w związku z tym wyrażenie samiec beta (podobnie jak samiec alfa i inne podobne) nie ma racji bytu — jest określeniem pseudonaukowym.
Więcej na ten temat np. w haśle „Mâle alpha et bêta” w Wikipedii.
Informacje dodatkowe
Beta jest drugą literą alfabetu greckiego. W wyrażeniu samiec beta symbolizuje drugą osobę w hierarchii.
Wariant samiec Beta jest niezgodny z normą ortograficzną.
Odsyłacze
por. betabankomat, beciak; por. samiec alfa, alfa II, alfiak; por. incel, manosfera, stulejarz, czerwona pigułka, redpill, czarna pigułka, blackpill, przegryw, chad, niebieski pasek; por. różowy pasek, różowa, logika różowych pasków
Hasło zgłoszone
5 maja 2023
Hasło opublikowane
19 września 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google