Hasło
solaroza
Definicja
Niektórzy ludzie, najczęściej w środowisku publicystycznym i urbanistycznym, solarozą nazywają nadmierne, nieprzemyślane i nieestetyczne ich zdaniem montowanie paneli fotowoltaicznych. Słowo negatywnie wartościujące, używane z dezaprobatą.
Przykłady użycia
Jeśli nie zapanujemy nad transformacją energetyczną w postaci tzw. solarozy, czyli samodzielnego, nierzadko przypadkowego montowania paneli słonecznych pogrążymy się w estetycznym, niefunkcjonalnym chaosie. (Źródło)
Swój własny prąd chcę mieć nie tylko ci, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych. Dlaczego mieszkańcy bloków, domów wielorodzinnych, mają być gorsi? Twórcy programu „Mój prąd” już pracują nad jego rozszerzeniem na osiedla mieszkaniowe administrowane przez spółdzielnie. Dla nich też szykują się dopłaty. Świetnie! - powiecie. Niby tak, ale właśnie tutaj, na tych osiedlach, zagrożenie solarozą jest duże. Dlaczego? Dlatego, że każda spółdzielnia ma własny regulamin dla mieszkańców. W jednej trzeba uzyskać zgodę sąsiadów na zamontowanie nawet małego klimatyzatora na ścianie zewnętrznej mieszkania, a bez zgody - zmienić plany. W innych zaś – dowolność jest duża, a wtedy kreatywny sąsiad może zainteresować się np. swoim balkonem w kontekście energii ze słońca. I właduje tam ze trzy moduły, a czwarty tuż obok, zaraz przy oknie. No i co mu zrobisz? Czy są jakieś przepisy obowiązujące blokowe wspólnoty mieszkaniowe (często budynki jeszcze z czasów PRL), które generalnie i dla wszystkich regulują co i gdzie można montować na fasadach? Tak, dobrze się domyślacie. Takich ogólnych regulacji nie ma. (Źródło)
Niektórzy eksperci od architektury krajobrazu dostrzegają zagrożenie tzw. solarozą i domagają się, by sformułować wymogi prawne pod kątem estetyki instalacji fotowoltaicznych. Na podobieństwo zasad, które obowiązują w przypadku banerów i innych nośników reklamowych.Jest duża szansa, że problem nieestetycznego montażu paneli fotowoltaicznych rozwiążą w niedalekiej przyszłości nowsze technologie. (Źródło)
Odsyłacze
por. tujoza, pasteloza, styropianoza, asfaltoza, betonoza, deweloperoza, pomnikoza, kostkoza; por. cytoza, grantoza, impaktoza; por. mamoza, mailoza
Informacja słowotwórcza
Słowo to należy do produktywnego obecnie modelu słowotwórczego derywatów z sufiksem -oza, tworzonych na wzór nazw chorób takich jak awitaminoza, borelioza. Formy nowo powstałe oznaczają metaforycznie „choroby” toczące naukę (np. punktoza), zjawiska wpływające negatywnie na nasze otoczenie (np. styropianoza, pasteloza) czy zwyczaje, nawyki, mające niekorzystny wpływ na nasze życie (np. klientoza, spotkanioza).
Informacje dodatkowe
Wyrazom z cząstką -oza poświęciliśmy felieton W krainie -oz.
Hasło zgłoszone
25 listopada 2023
Hasło opublikowane
25 listopada 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google