Hasło
pasteloza
Definicja
Niektórzy ludzie, najczęściej w środowisku publicystycznym i urbanistycznym, pastelozą nazywają zjawisko nadmiernego i nieprzemyślanego malowania najczęściej fasad budynków na kolory pastelowe w celu upiększenia i ożywienia przestrzeni. Wyraz używany z dezaprobatą.
Przykłady użycia
Od kilkudziesięciu lat polskie blokowiska maluje się na wcale nie tak delikatne, ale mimo wszystko "pastelowe" kolory - różowy, błękitny, fioletowy, cytrynowy, limonkowozielony. Każdy budynek ma inny kolor, a całość wygląda jak rozsypane na trawie, spłowiałe klocki Lego. Na nieszczęsną "pastelozę" współczesnych blokowisk narzekają urbaniści, historycy sztuki, estetycy i aktywiści miejscy, jednak z roku na rok przybywa ohydnych kolorów w przestrzeni miejskiej. (Źródło)

Już tylko jeden dom na koloni Nowy Świat (Siemianowice) pozostał z oryginalnymi elewacjami. Wszystkie pozostałe, z 18, jakie tworzą to osiedle zostało już oblepione styropianem i podane pastelozie, czyli kolorowaniu wg gustów. (…)  Takie ocieplanie, bez szacunku do historii to częsty wciąż grzech. (Źródło)

Pasteloza – problem polskich blokowisk wciąż w wielu miejscach pozostaje żywy. Pastelowe bloki w odcieniach moreli, majtkowego różu i pistacji (albo najlepiej wszystkich naraz) straszą w wielu polskich miastach... (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Słowo należy do produktywnego obecnie modelu słowotwórczego derywatów z sufiksem -oza, tworzonych na wzór nazw chorób takich jak awitaminoza, borelioza. Formy nowo powstałe oznaczają metaforycznie „choroby” toczące naukę (np. punktoza, impaktoza), zjawiska wpływające negatywnie na nasze otoczenie (np. styropianoza, deweloperoza) czy zwyczaje, nawyki, mające niekorzystny wpływ na nasze życie (np. klientoza, spotkanioza).
Informacje pozajęzykowe
Prawdopodobnie słowo to pojawiło się po raz pierwszy w książce „Wanna z kolumnadą” Filipa Springera (zob. artykuł na ten temat).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
28 czerwca 2021
Hasło opublikowane
28 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google