Hasło
bombelek
Definicja
Bombelkiem prześmiewczo i pogardliwie nazywa się dziecko madki, zwłaszcza takie, które przez mówiącego postrzegane jest jako niegrzeczne, roszczeniowe, niestosujące się do norm życia społecznego – wskutek wadliwych, w przekonaniu mówiącego, zasad wychowawczych stosowanych przez madkę. Słowo wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
Madki są już passé, teraz przyszła pora na "bombelki" – nową znienawidzoną grupę w internecie (Źródło)

Nieustannie jedną z najbardziej znienawidzonych grup społecznych w polskim internecie są "madki", czyli patologiczne lub roszczeniowe młode mamy. W ostatnim czasie fala hejtu przenosi się jednak w stronę ich pociech, czyli "bombelków". Czy nagle wszyscy zaczęli gardzić dziećmi przez internetowy stereotyp rodzicielek? (Źródło)

Na sztandarze krytyki macierzyństwa widnieje hasło: "Nie musimy lubić waszych bombelków, nie musimy ich lubić, kiedy krzyczą, kiedy płaczą, kiedy nie potrafią usiedzieć na miejscu". (Źródło)

Wystarczy skonstatować, że madki ze swoimi bombelkami, które nie są w stanie się socjalizować na poczcie czy w restauracji, bo madka nie reaguje na zachowanie dziecka i nie uczy go, jak ma się w danym miejscu zachowywać i jednocześnie agresywnie reaguje na komentarze innych, to nie te same osoby, które piszą na forach wsparcia dla matek. (…) Jeśli jestem w restauracji godzinę i widzę sytuację przy stoliku obok przez całą tę godzinę, to nie jest to wycinek z sytuacji. Po takiej ?socjalizacji? wyrasta nastolatek gwiżdżący na kelnerkę i wkładający kubeł na głowę nauczyciela. (Źródło)

"A popatrzę se z bombelkiem na interwencję policji" [komentarz do nagrania przedstawiającego nierozważne zachowanie mężczyzny mającego pod opieką małe dziecko – przyp. A.H.] (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz bombelek jest celową i prześmiewczą przeróbką ortograficzną słowa bąbelek, używanego do pieszczotliwego nazywania małych dzieci.
Informacje dodatkowe
Negatywne konotacje słowa bombelek, będące podstawą wartościowania negatywnego niesionego przez ten wyraz, opierają się na kontraście między pieszczotliwością określenia bąbelek, stosowanego czasami do nazywania małych dzieci (do których mówiący ma życzliwe nastawienie), a stereotypem madki (zwłaszcza jej bezkrytycznym stosunkiem do własnego dziecka, a także wykorzystywaniem jego uroku, typowego dla małych dzieci, do osiągania korzyści materialnych i finansowych). Konotacje te wybrzmiewają szczególnie w połączeniach typu madki i ich bombelki, madka z bombelkiem itd.
Hasło zgłoszone
2 listopada 2021
Hasło opublikowane
2 listopada 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google