Hasło
madka
Definicja
Mianem madki określa się ironicznie, złośliwie i pogardliwie kobietę, która, w opinii mówiącego, w przesadny sposób angażuje się w zadania wynikające z macierzyństwa, przyjmuje postawę wyższościową w stosunku do innych matek oraz postawę roszczeniową wobec wszystkich ludzi. Słowo wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
Z grup o maDkach wylewa się takie szambo, że kiedyś któraś z nas może z niego nie wypłynąć (Źródło)

Lubisz śmiać się z maDek? No pewnie, przecież nie chodzi o ciebie! Tylko o te patologiczne maDki, co 500+ pobierają. Te, co oglądają seriale od rana do wieczora. Lub mają odpieluchowe zapalenie mózgu. Bo maDka niczego poza swoim dzieckiem nie widzi! Jakby to był jakiś ósmy cud świata, dobre sobie. I tylko o tych purchlakach gada. A nawet uważa, że bycie matką to ciężka praca, no kurde. A jak przeżywa pierwszego zęba! Rozszerzanie diety, srety, tety. Oh, wait… A może każda z nas czasami maDką bywa? (Źródło)

Bycie przyłapanym na niedoskonałości jest trudne w świecie, w którym matka tak łatwo może się stać madką. Wyśmianą parodią troski i macierzyństwa. Ironiczną figurą skompromitowanego domowego ogniska. (Źródło)

UWAGA! MATERIAŁ DRASTYCZNY! Kolejna madka, która uczy dzieci, jak omijać przeciwności losu przy pomocy własnego cwaniactwa. Mogło skończyć się tragedią. (Źródło)

Jak się madce nie chce iść raz w miesiącu na chwilę do UP, aby złożyć podpis, to nie ma szans żeby jej się chciało chodzić codziennie do pracy.... (Źródło)

Co mnie wkurwia?  Madki
Nigdy nie zapomnę sytuacji na początku mojej pracy, kiedy wbiła do nas laska z pretensjami, że ona chce zrezygnować z umowy, bo jej nie odpowiada, bo podpisała coś, czego nie chciała, bo faktura przyszła inna, niż zakładała itp. itd. (…) Darła ryja co nie miara, a swoją nieuwagę argumentowała tym, że BYŁA Z DZIECKIEM. I koleżance, która wtedy podpisywała z nią umowę zarzuciła, że skoro była z dzieckiem, to powinna się bardziej postarać!
Myślałam, że strzeli mnie chuj, że wyjdę z siebie, tak się zagotowałam, jak to usłyszałam. Argument roku.
Madka roku, nie mogła poskromić swojego wrzeszczącego potomka, 8 cud świata i pretensje, że coś jej się nie zgadza, bo musiała się skupić na dzieciaku. To nie nasz problem, że ma niewychowane dziecko, które nie wytrzyma 10 minut w spokoju. Jeśli nie potrafi się przez to skupić na tym co mówi druga osoba - przyjdź bez dzieciaka. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz madka jest celową i prześmiewczą przeróbką ortograficzną słowa matka. Podkreśleniem tego zamierzonego zniekształcenia pisowni jest też wyrażenie madka p0lka, które nie tylko nawiązuje do frazeologizmu matka Polka, ale także – przez zastosowanie cyfry (0) zamiast litery (o, O) – podkreśla negatywne cechy mieszczące się w stereotypie madki (por. „Informacje dodatkowe”).
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Słowo madka można również interpretować jako nawiązanie formalno-semantyczne do angielskiego przymiotnika mad  ‘szalony’, ale jest to interpretacja wtórna.
Informacje dodatkowe
Cechy przypisywane madkom, wpływające na konotacje leksemu madka, to niewysoki iloraz inteligencji, wadliwe posługiwanie się polszczyzną (popełnianie błędów, także ortograficznych), niekiedy wywodzenie się ze środowisk niecieszących się prestiżem społecznym (uważanych za patologiczne), instrumentalne traktowanie ludzi (również swoich dzieci).
Wymowa
[madka]
Hasło zgłoszone
2 listopada 2021
Hasło opublikowane
2 listopada 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google