Hasło
dżesika
Definicja
1. Niektórzy ludzie dżesiką nazywają z niechęcią, irytacją, prześmiewczo, a nawet pogardliwie dziewczynkę, której matce (zwanej w tej sytuacji raczej madką) przypisuje się postawę roszczeniową i wyższościową wobec innych. Dżesika często zachowuje się – za przyzwoleniem matki – w sposób nieakceptowalny społecznie (krzyczy, bije inne dzieci, oszukuje itp.). Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Wyobrażacie sobie to, ile Brajanków i Dżesik urodzi się dzięki 12 tys. na głowę? - pyta na Twitterze Ewa Zajączkowska-Hernik, dziennikarka W Sensie TV i Świata Rolnika, była rzeczniczka partii KORWiN”. Jej wpis na Twitterze wywołał falę komentarzy. Oburzeni internauci zarzucili Zajączkowskiej pogardę wobec dzieci. (Źródło)

500+ zamiast do biedry po fajki i browarek+cola pomyślcie o swoich brajankach i dżesikach... naprawdę 500+ nie będzie do waszej lub dzieci emerytury... (Źródło)

Powiedzieli już ile nowych obciążeń dowalą przedsiębiorcom, żeby mieć na rozdawnictwo dla niepracującej szlachty Karynowo-Sebixowej i ich Jessic i Brajanków?  (Źródło)

Roszczeniowym mamusiom Brajanków i Dżesik mówie zdecydowane: PRECZ. [komentarz do artykułu pt. Ustąpienie miejsca w autobusie to dyshonor? – K.K.] (Źródło)
Definicja
2. Niektórzy ludzie dżesiką nazywają z niechęcią, irytacją, prześmiewczo, a nawet pogardliwie młodą kobietę, której wygląd i zachowanie świadczą o niskiej inteligencji, braku gustu oraz upodobaniom do mało wymagających rozrywek. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Seba i jego Dżesika pojechali w Tatry. [komentarz do zdjęcia prezentującego młodą kobietę w szpilkach spacerującą po górach – K.K.] (Źródło)

Seba z Dzesiką mają inne priorytety. A właściwie nie mają żadnych. (Źródło)

Džesika wybrała się na wycieczkę z Sebą. Najpierw w swoich białych kozakach podbiegła 0,2 km
w ciągu 1,2 minuty do jego czarnej beemki. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz dżesika jest eponimem utworzonym od imienia Jessica / Dżesika. Został oznaczony tagiem „nowa forma”, wskazującym na typ neologizmu, ponieważ jako wyraz pospolity jest nośnikiem znaczenia (w przeciwieństwie do nazwy własnej, jaką jest imię).
Informacje dodatkowe
Wariant Dżesika jest niezgodny z normą ortograficzną.
Imię Jessica w pierwszych dekadach XXI wieku stało się nośnikiem stereotypu dziecka mającego cechy wskazane w definicji znaczenia rzeczownika dżesika. Stereotyp ten jest częścią wyobrażenia o rodzinie, której członkom przypisuje się pewien rodzaj prostactwa oraz cwaniactwo, będące dla nich powodem do dumy. Imiona stereotypowo przypisywane takim osobom to Janusz Grażyna (urodzeni w latach 50. i 60. XX w.), a także: Sebastian, Karina, BryanJessica (młodsze pokolenia).
Odsyłacze
por. brajan, brajanek, janusz, grażyna, karyna, sebiks, seba, bombelek
Hasło zgłoszone
8 kwietnia 2023
Hasło opublikowane
29 września 2023
Hasło zaktualizowane
29 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Aktualizacja hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google