Hasło
dekadencki
Definicja
1. Ludzie tworzący teksty o tematyce kulinarnej jako dekadenckie określają dania lub potrawy, których jedzenie sprawia wielką przyjemność, graniczącą z rozkoszą. Dekadencką kuchnią, dekadenckim menu itd. nazywają się zbiór takich potraw.  Słowo wartościujące pozytywnie.
Przykłady użycia
Bajeczny, czekoladowy aromat rozpływający się w powietrzu omamia wszelkie zmysły. Dekadenckie, gęste i maziste brownie, które mięknie pod zębami niczym krówka, a czekolada topi się na języku. Podkręcający smak ganache z białej czekolady i malin zostawia za sobą słodką nutę, uwodzi kolorem, smakiem i zapachem. (Źródło)

[...] wszystkim, którzy mają ochotę do nas dołączyć podajemy przepis na szybki, odrobinę dekadencki krem cytrynowy (Źródło)

Oto mój  dekadencki śledź w oleju: [...] (Źródło)

Ten bogaty i intensywny chlebowy pudding wykorzystuje najlepsze z kakao i najlepsze tosty i pokrywa go custardym, marshmallow. Może to wyglądać jak deser, ale uważamy, że jest to bardziej dekadenckie śniadanie. (Źródło)

Oferowana tu kuchnia japońsko–peruwiańska jest naprawdę wyśmienita, a zarazem dość dekadencka (można tu na przykład zamówić zagrożonego wyginięciem tuńczyka błękitnopłetwego). (Źródło)
Odsyłacze
por. dekadencko, dekadencja
Definicja
2. Ludzie tworzący teksty o tematyce kulinarnej jako dekadenckie określają cechy  potraw i napojów, których jedzenie i picie sprawia wielką przyjemność, graniczącą z rozkoszą, oraz odczucia wywołane ich spożywaniem. Słowo wartościujące pozytywnie.
Przykłady użycia
Takiego śledzika przyrządzam - bez octu.I jadłam na przyjęciu w sobotę.Tatar też był! I zmrożona wódeczka. Ach te dekadenckie smaki! (Źródło)

Gdyńska restauracja [...] świętuje swoje trzecie urodziny. Z tej okazji, zespół kucharzy przygotował degustacyjne menu w dekadenckim stylu. (Źródło)

Pozwól sobie na dekadencką rozkosz z mleczną lub z gorzką czekoladą.  (Źródło)

Obserwujemy teraz łagodnie zapadający wieczór, pomimo tu i ówdzie żółknących liści ciągle jeszcze rozkosznie letni, i oddajemy się dekadenckiej przyjemności powolnego jedzenia pysznego kremu. (Źródło)

Bez parmezanu nie mogę żyć. Słodko-słony, o lekko orzechowym posmaku. Czasami jedząc go, czuję brzoskwinie, melona i dekadencką rozkosz. (Źródło)

 
Odsyłacze
por. dekadencko, dekadencja
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jest to kalka semantyczna angielskiego decadent, który na język polski można przełożyć jako grzechu warty.
Informacje pozajęzykowe
W języku angielskim znaczenie to pojawiło się w latach 70. XX w. w reklamach deserów.
Informacje dodatkowe
Przymiotnik dekadencki istnieje w polszczyźnie od przełomu XIX i XX w. i do niedawna odnosił się wyłącznie do dekadentyzmu rozumianego jako nurt ideowy i artystyczny, powstały pod koniec XIX w., wyrażający przekonanie o upadku istniejącego świata (z franc. décadence ‘chylący się ku upadkowi’) i rozkładzie wartości. W nowym znaczeniu  (prezentowanym w tym słowniku) aktywizują się konotacje  związane z pobłażaniem sobie, z wyrozumiałością dla swoich pokus, które nawiązują najprawdopodobniej do wyobrażenia dekadentyzmu jako postawy konsumpcyjnego rozpasania ukształtowanej pod wpływem lęku przed upadkiem świata.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
28 maja 2021
Hasło opublikowane
28 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google