Hasło
dekadencko
Definicja
1. Ludzie tworzący teksty o tematyce kulinarnej słowem dekadencko określają cechę  jakiegoś dania lub napoju sprawiającą, że ich spożywanie jest przyjemnością graniczącą z rozkoszą. Słowo wartościujące pozytywnie.
Przykłady użycia
Babka marcepanowa dekadencko czekoladowa! (Źródło)

Wyśmienita czekolada [...] zaskakująco słodka, zrównoważona i dekadencko bogata w nuty kakaowe. (Źródło)

Rozpylam imbir, kardamon i cynamon w całym domu. Właśnie piszę tę notkę i maczam idealnie chrupiące, dekadencko słodkie i zniewalająco korzenne szwedzkie ciasteczko imbirowe. 5 minut mieszania składników, 15 minut pieczenia, 10 minut studzenia.  (Źródło)

Zapraszam na wyborny (i szybki) mus czekoladowy z awokado. Prócz tego, że smakuje i będzie zrobiony w 5 minut, ma także tę zaletę, że mimo, iż jest wręcz dekadencko pyszny, jest także zdrowy.  (Źródło)
Definicja
2. Ludzie tworzący teksty o tematyce kulinarnej słowem dekadencko określają  działanie jakiejś potrawy lub jakiegoś napoju oraz czynności wykonywane na nich i z nimi, jeśli za sprawą tych działań i czynności  spożywanie tych potraw i napojów jest przyjemnością graniczącą z rozkoszą. Słowo wartościujące pozytywnie.
Przykłady użycia
Kolorowe, naturalnie bezglutenowe, a przede wszystkim pyszne - francuskie makaroniki (franc. macarons) to jedyne w swoim rodzaju migdałowe ciasteczka bezowe. Wywołują euforię i pozostawiają uczucie niedosytu. Zaskakują i uzależniają. Makaroniki są wyjątkowo delikatne i lekkie: ich zewnętrzna warstwa niezauważalnie pęka pod naporem ust, a środek dekadencko rozpływa się eksplodując bogactwem smaków. (Źródło)

[...] znaleźć je [drożdże] można nawet w najlepszych winach z Rodanu (beaucastel), w gruzińskich kvanchkarach, australijskich shirazach, afrykańskich pinotage i w najlepszych, dekadencko pachnących dojrzałych burgundach;  (Źródło)

Czekoladowe płatki truskawkowe Blossoms sprawią, że Twoje słodycze będą się wyróżniać na tle innych. Nie potrzebujesz nic więcej, aby dodać odrobinę zaskakującego smaku, koloru i tekstury swoim truflom, deserom i napojom. Wykonane z białej czekolady o smaku i kolorze truskawek, łączą śmietankową błogość z odważnym truskawkowym smakiem. Obtaczaj trufle i brigadeiro w truskawkowych płatkach Blossoms. Posyp nimi obficie desery, ciasta i lody. Albo dekadencko przyozdabiaj płatkami napoje. Świetnie nadadzą delikatnej chrupkości i różowej lekkości każdej Twojej kreacji. (Źródło)

Lubisz kawior? Gdy dekadencko spryskujesz sobie ikrą racuchy, zastanawiasz się, skąd on się właściwie bierze? (Źródło)

Aby ananas w placuszkach był naprawdę delikatny, polecam (dekadencko;) obsmażyć go najpierw na maśle, a dopiero taki lekko przyrumieniony i miękki dodawać do placuszków. (Źródło)
Definicja
3. Ludzie tworzący teksty o tematyce kulinarnej mówią, że jakieś danie lub napój udały się, wyglądają itd. dekadencko, jeśli ich spożywanie jest przyjemnością graniczącą z rozkoszą.   Słowo wartościujące pozytywnie.
Przykłady użycia
Muffinki wyszły wręcz dekadencko w połączeniu z kwaśną śmietaną i polewą czekoladową. (Źródło)

Te babeczki kukurydziane wyglądają dekadencko, ale są proste w wykonaniu [...] (Źródło).

Oto mój dekadencki śledź w oleju:  Składniki: 400 g wymoczonych matjasów albo 2 tacki śledzi [...], ok. 200 ml oleju [...],   ocet winny lub spirytusowy (będzie bardziej dekadencko) [...] (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Przysłówek ten można interpretować dwojako: jako kalkę angielskiego  decadent lub jako wyraz utworzony na gruncie polszczyzny (od przymiotnika dekadencki).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy ten leksem za kalkę, to jego źródłem jest angielski decadent.
Informacje pozajęzykowe
W języku angielskim leksem decadent (przymiotnik i przysłówek) pojawił się w tym znaczeniu w latach 70. XX w. w reklamach deserów.
Informacje dodatkowe
Przysłówek dekadencko został zarejestrowany przez Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego (1958–1969) – odnosił się do przymiotnika dekadencki ‘związany z dekadentyzmem’. Dekadentyzm był nurtem ideowym i artystycznym  powstałym pod koniec XIX w., wyrażającym przekonanie o upadku istniejącego świata (z franc. décadence ‘chylący się ku upadkowi’) i rozkładzie wartości. W nowym znaczeniu  (prezentowanym w tym słowniku) aktywizują się konotacje  związane z pobłażaniem sobie, z wyrozumiałością dla swoich pokus, które nawiązują najprawdopodobniej do wyobrażenia dekadentyzmu jako postawy konsumpcyjnego rozpasania ukształtowanej pod wpływem lęku przed upadkiem świata.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
28 czerwca 2021
Hasło opublikowane
28 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google