Hasło
dekadencja
Definicja
1. Ludzie tworzący teksty o tematyce kulinarnej dekadencją nazywają przyjemność ze spożywania pysznych, wykwintnych potraw lub napojów. Słowo wartościujące pozytywnie.
Przykłady użycia
A ja wczoraj gości podjelam właśnie śledziami ( 6 wersji, wszystkie z olejem lub oliwa) i dobrze zmrozoną czystą. Do tego dwa rodzaje żytniego razowca własnej produkcji i specjalne pierniczki do śledzia. Dekadencja rulez. (Źródło)

[...] nabraliśmy ochoty na odrobinkę dekadencji. [...] ukręciliśmy sobie kilka solidnych porcji kremu cytrynowego. (Źródło)

Dekadencja w czystej postaci […] Tym nieprzekonanym do idei solenia czekolady zdradzę, że sól wydobywa jej czekoladowość. Lepki, ciężki, dekadencki deser. Dla czekoladoholików. (Źródło)

Pierogi z twarogiem i wędzonym łososiem. Zimowa dekadencja… (Źródło)

To najprostszy sposób na dodanie odrobiny czekolady do porannej rutyny: wymieszaj niesłodzony proszek kakaowy i kawałki czekolady z podstawową mieszanką muffinów. Natychmiastowa dekadencja! (Źródło)
Definicja
2. Ludzie tworzący teksty o tematyce kulinarnej mówią, że jakaś potrawa lub jakiś napój jest z nutą, nutką lub odrobiną dekadencji, jeśli mają w sobie coś, co sprawia, że ich  spożywanie jest przyjemnością graniczącą z rozkoszą. Można też w ten sposób określić posiłek, na którym je się takie potrawy.  Słowo wartościujące pozytywnie.
Przykłady użycia
Mus czekoladowy z nutą dekadencji. (Źródło)

Z lekką nutą dekadencji, czyli śledź w oleju. (Źródło)

Buraczane ciasto czekoladowe z nutą dekadencji. (Źródło)

Uczta z odrobiną dekadencji była prawdziwą ucztą. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jest to kalka semantyczna angielskiego rzeczownika decadence nazywającego postawy, zachowania itd. koncentrujące się na czerpaniu przyjemności z życia.
Informacje pozajęzykowe
Informacje dodatkowe
Rzeczownik dekadencja jest notowany m.in. przez Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego (1958–1969) w znaczeniu ‘schyłek, chylenie się ku upadkowi, rozkład jakichś wartości kulturalnych, społecznych’. Odnosił się między innymi do  światopoglądu prezentowanego przez sztukę młodopolską (XIX/XX w.) wyrażającego przekonanie o upadku istniejącego świata (z franc. décadence ‘chylący się ku upadkowi’) i rozkładzie wartości.

Być może oprócz znaczenia opisanego w niniejszym haśle ukształtuje się inne – ‘cecha wystroju wnętrz – ich wyszukaność połączona z wrażeniem bogactwa’ (dekadencja łazienki, mieszkanie z nutą dekadencji). W momencie tworzenia hasła nie znaleziono jednak wystarczającej liczby cytatów, które by wyraźnie wskazywały na to znaczenie. Zdecydowana większość użyć rzeczownika dekadencja w kontekstach związanych z wnętrzarstwem odnosi się do sztuki użytkowej nawiązującej do tej z przełomu XIX i XX w.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
28 czerwca 2021
Hasło opublikowane
28 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google