Hasło
namordnik
Definicja
Namordnikiem nazywa się maseczkę ochronną, której noszenie w czasie pandemii COVID-19 jest obowiązkowe. Słowo używane z dezaprobatą przez ludzi przeciwnych temu wymogowi, uważających, że ogranicza on wolność, lub przez osoby wątpiące w istnienie pandemii COVID-19.
Przykłady użycia
CHORA, COVIDIAŃSKA WIZJA ŚWIATA. Specjalni ochroniarze skontrolują, czy masz namordnik Nie może być sytuacji, że w galeriach handlowych są osoby bez maseczek. Dlatego też w tych miejscach pojawią się policjanci, a ochroniarz przy wejściu ma przypominać o jej założeniu […]. (Źródło)

Namordnik to maseczka, którą zakłada się na mord…, o pardon, na twarz. Stąd namordnik. W 2020 roku zwykła maseczka, normalnie chroniąca przed bakteriami i wirusami, stała się symbolem nowego rodzaju zamordyzmu, nowatorskiej pozakonstytucyjnej dyktatury nominalnie zarządzanej z budynku ministerstwa zdrowia. (Źródło)

Zamach na wolność zaczyna się od nałozenia namordników, potem zapedy idą w kierunku ograniczania dostępu do usług i handlu a w końcu.... Moze teraz którys kovidiota zastanowi sie - co jest groźniejsze - kowid czy zamach na cudze prawa! (Źródło)

Przeciez te namordniki wogole nie chronia a sa wrecz szkodliwe dla zdrowia.Wszystkie randomizowane badania juz to dawno potwierdzilly ale te europejskie nierzady maja wlasna nauke [komentarz do artykułu pt. „W Portugalii zniesiono obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu”]. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz namordnik, będący najprawdopodobniej zapożyczeniem z języka rosyjskiego (por. намордник ‘kaganiec’), funkcjonuje w polszczyźnie co najmniej od połowy XX wieku (rejestruje go Słownik języka polskiego pod redakcją W. Doroszewskiego) w znaczeniu ‘skórzana lub druciana plecionka, zakładana zwierzętom (szczególnie psom) na pysk, uniemożliwiająca im kąsanie; przen. Gdy na wszelkie „śmiałe” myśli nałożono kaganiec cenzury, wtedy epoka nie może mieć wyraźnego stylu’. W wypadku rzeczownika namordnik w sensie zarejestrowanym w tym słowniku mamy więc do czynienia z neosemantyzacją.
Odsyłacze
por. kaganiec
Hasło zgłoszone
27 grudnia 2021
Hasło opublikowane
27 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google