Hasło
kaganiec
Definicja
Ludzie sprzeciwiający się obostrzeniom związanym z  pandemią koronawirusa (szczególnie ci, którzy negują istnienie pandemii) kagańcem nazywają potocznie, ekspresywnie, z silną dezaprobatą maseczkę ochronną.
Przykłady użycia
To były „Zakupy bez kagańca”. To, co się dzieje w Polsce, te nakazy i zakazy, jest niezgodne z konstytucją. To łamanie naszej wolności. Dlaczego? Bo nie ma pandemii koronawirusa! O sobie i ludziach podzielających jej poglądy mówi: „My, niecovidianie”. (Źródło)

co tam [na demonstracji osób negujących istnienie pandemii - przyp. red.] robią ci w kagańcach na ryju ? niech stamtąd wypierdalają jak odbierać ich obecność że są przeciw walki z fikcyjną pandemią powinniście ich stamtąd wyjebać ponieważ obecność takich debili mija się z celem. A wszystkich którzy tam byli bez kagańców bardzo szanuję sam mam zamiar do was się wybrać pozdrawiam koniec z bezprawiem (Źródło)

„Nie jest tak źle. Wracam autobusem, jakieś 16 osób w środku i oprócz mnie jeszcze 4 osoby bez maseczki. Jednak nie wszyscy jeszcze ogłupieli”, cieszy się pani Ania, wrzucając selfie z autobusu z uniesionym kciukiem. Zbiera prawie 4 tysiące lajków i 393 komentarze, głównie pozytywne. „Witaj w klubie bez kagańca”, „Nie noszę, nie zmuszą mnie!”, „Nie ma opcji żeby ktoś mnie zmusił do tego!” to tylko kilka przykładów. (Źródło)

[…] wchodzę do […] sklepu […]   zrobić szybkie zakupy najbardziej potrzebnych artykułów spożywczych. Jak co dzień przewijam się tymi samymi alejkami. Mijam te same twarze klientów i ekspedientów. Ci drudzy już wiedzą, że nie noszę kagańca, bo nie mogę. […]   Klienci również przechodzą obok mnie. Jedni w maseczkach. Inni bez. Nikt nie patrzy na nikogo spod byka. Ale jak mówi stare powiedzenie, “wszystko co piękne kiedyś się kończy”. Idąc między alejkami, zaczepia mnie jakiś jegomość, którego akurat pierwszy raz widzę na oczy. Oczywiście z kagańcem by nie można było rozpoznać jego twarzy. Ni z tego ni z owego słyszę jego krzyk. – Gdzie masz maseczkę? (Źródło)
Informacje pozajęzykowe
Opisane tu znaczenie ukształtowało się w czasie pandemii COVID-19.
Hasło zgłoszone
2 czerwca 2021
Hasło opublikowane
11 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google