Hasło
motylek
Definicja
Motylek (motyl, porcelanowy motyl, porcelanowy motylek) to (zwykle ekstremalnie szczupła) osoba (najczęściej dziewczyna, kobieta) cierpiąca na anoreksję. Słowo używane przez osoby (głównie dziewczęta) cierpiące na anoreksję i uważające, że jest ona zjawiskiem pozytywnym, a także przez ludzi z nimi związanych (psychologów, lekarzy, dziennikarz, bliskich itp.), którym bliska jest problematyka anoreksji.
Przykłady użycia

Przybywa "motylków". Psycholog ostrzega: przyjrzyjcie się dzieciom. – Młodych ludzi z zaburzeniami odżywiania wyraźnie przybyło. Od roku pozostają poza zewnętrzną kontrolą. Nie chodzą do szkoły, nikt im się nie przygląda i żyjąc głównie w wirtualnym świecie, tracą kontakt z rzeczywistością – mówi terapeutka Sonia Ziemba-Domańska, która też w przeszłości chorowała na anoreksję i bulimię. (Źródło)


Motylkiem jestem, czyli anoreksja (Źródło)

„Motylki” wierzą, że anoreksja jest ich najlepszą przyjaciółką, a głodówki stylem życia, a nie żadną chorobą. Mówią, że nigdy nie są zbyt chude i wspierają się w coraz bardziej drastycznych sposobach na zrzucenie wagi. (Źródło)


Siebie często nazywają Motylkami w pro-Anie, bo chcą być lekkie, zwiewne jak motyle. Motylki pro-ana to zazwyczaj młode dziewczyny, które są zakompleksione i podatne na sugestie innych. Będąc pro-ana, Motylki nie czują się samotne i łatwiej jest im walczyć o osiągnięcie celu. Ponadto Motylki wymieniają się "dietami" na blogach pro-ana, a także forach pro-ana. W ruchu pro-ana dieta to absolutna podstawa. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz motylek występuje w słownikach języka polskiego, jednak w znaczeniach innych niż znaczenie odnotowane tutaj.
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz motylek może być interpretowany jako zapożyczenie semantyczne (kalka semantyczna) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny (nadanie nowego znaczenia rzeczownikowi motylek na zasadzie metafory opartej na konotacji). Z tego powodu został oznaczony dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja o typie kontaktu
Określenie motylek było używane przez zwolenniczki (zwolenników) i przedstawicielki (przedstawicieli) ruchu pro-Ana, traktującego anoreksję nie jako zaburzenie odżywiania, ale jako styl życia, wymagającą przyjaciółkę pomagającą w dążeniu do perfekcji (dlatego nazywano ją angielskim imieniem Ana). Później wyraz był używany przez osoby, które zawodowo zajmowały się anoreksją lub miały z nią styczność z innych powodów – najpierw nazywano tak członkinie (członków) ruchu, a później po prostu osoby (dziewczęta, rzadziej także chłopców) zmagające (zmagających) się z anoreksją. Obecnie słowo pojawia się także np. w artykułach prasowych czy publikacjach internetowych przybliżających problematykę anoreksji niespecjalistom i osobom niemającym z nią styczności.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli wyraz motylek w opisywanym znaczeniu traktujemy jako zapożyczenie semantyczne, to jego źródłem jest angielskie słowo ana-butterfly.
Informacje pozajęzykowe
Słowo motylek jest silnie związane z popierającym anoreksję ruchem pro-Ana.
Informacje dodatkowe
Wariant mógłby być niezgody z obowiązującą normą ortograficzną, chyba że założylibyśmy specjalny stosunek emocjonalny do osób dotkniętych anoreksją. Pisownia może wynikać też z chęci odróżnienia Motylka – dziewczyny, osoby – od motylka – owada.
Warianty
Motylek
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
18 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google