Hasło
foszyć się
Definicja
Potocznie,  ekspresywnie, z odcieniem dezaprobaty mówimy, że ktoś się foszy (a także: fochuje, fochuje się, focha się lub strzela focha), jeśli w nieco przesadzony sposób pokazuje, że jest na kogoś obrażony i z czegoś niezadowolony.
Przykłady użycia
Kiedyś się pokłuciłem z ciotką bo powiedziała że źle skosiłem ogród. Nie chcę z nią rozmawiać. Łatwo się obrażam. […] przestań się foszyć i obrażać jak baba. jak się ciotce nie podoba jak skosiłeś, to może następnym razem sobie sama skosić, będzie dobrze skoszone. (Źródło)

No nie fosz się już, przecież wiesz, że cię kocham. (Źródło)

Z rodziną mojej partnerki było trochę inaczej: jej tata natychmiast mnie zaakceptował i nigdy z nim nie miałyśmy kłopotów. […]  Mama się obrażała, foszyła - A. konsekwentnie trzymała się swojego. Chociaż czasami chciała się poddać, bo nic się nie zmieniało. Pytanie tylko czy macie w sobie tyle siły, żeby stawiać na swoim i głośno mówić: nie przyjadę bo spędzam ten czas ze swoją dziewczyną. (Źródło)

Miałaś nie krzyczeć, obiecałaś sobie, że od jutra nie będziesz podnosić głosu na nikogo, że nie będziesz się foszyć o tę stertę niewyciągniętych ze zmywarki naczyń, tylko po prostu poprosisz… (Źródło)
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
8 czerwca 2021
Hasło opublikowane
10 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google