Hasło
blendować
Definicja
Blendować kolorowe kosmetyki to rozcierać je na twarzy w taki sposób, by pozbyć się widocznych krawędzi i odcięć. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się wizażem.
Przykłady użycia
Blendowanie cieni wielu kobietom sprawia trudność. Bardzo często z tego powodu płeć piękna rezygnuje z efektywnego makijażu oczu i jednie podkreślają spojrzenie maskarą. Podpowiadamy, w jaki sposób nakładać oraz blendować kosmetyki na górnej powiece, aby za każdym razem wyglądać jak po wyjściu od profesjonalnej makijażystki. (Źródło)

Róż blendujemy przy pomocy mokrej gąbeczki do makijażu. Pamiętajmy, że produkt należy delikatnie wklepywać w skórę, a nie rozcierać. Dzięki temu będzie wyglądał naturalniej. (Źródło)

Miksuj wszystko, co możesz. Bardzo mocno blenduję cienie do powiek, co daje im gładkie wykończenie. Zacznij od bazy do oczu i uszczelnij ją pudrem, a następnie nałóż cień. (Źródło)

Chodziło mi bardziej o to, że takie ciemniejsze kolory jak np. granatowy nie chcą się tak ładnie blendować i płynnie przechodzić w kolor skóry i nie wiem jak je blendować, żeby nie wyglądały jak taka brudna plama (facebook.com, post w grupie zamkniętej)

Hej! Chciałabym kupić paletę cieni! Dopiero zaczynam więc potrzebuje czegoś w głównie neutralnych odcieniach, co się nie obsypuje i jest proste w użyciu, na czym fajnie się pouczyć i co się dobrze blenduje! ❤ Co polecacie? (facebook.com, post w grupie zamkniętej)

brew mi się bardzo podoba, cienie jak blendujesz to próbuj nakładać bliżej powieki ruchomej i blenduj na brzegi, wtedy unikniesz tego efektu odcięcia (facebook.com, post w grupie zamkniętej)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Czasownik blendować był znany w polszczyźnie przed 2003 rokiem w znaczeniu 'rozdrabniać składniki żywności i mieszać je ze sobą za pomocą blendera' (definicja z Wielkiego słownika języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Z angielskiego to blend 'mieszać, miksować'.
Informacje dodatkowe
Czasownik blendować jest notowany przez Wielki słownik języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego, gdzie wyodrębniono trzy znaczenia, z których trzecie to 'łączyć kolory tak, aby zatrzeć granicę między jednym a drugim'. Znaczenie opisywane w Obserwatorium Językowym UW powstało zatem jako jego zawężenie (jeszcze na gruncie języka angielskiego).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
5 lipca 2022
Hasło opublikowane
15 października 2022
Zgłoszenie hasła
Anna Jastrzębska
Opracowanie hasła
Anna Jastrzębska, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google