Hasło
biedawakacje
Definicja
Niektórzy ludzie mianem biedawakacji określają takie wyjazdy, wycieczki itp., które nie wymagają dużych nakładów finansowych i z tego powodu często bywają oceniane jako słabe, mało wystawne, nudne czy dostarczające mało atrakcji. Słowo potoczne. Może być nośnikiem różnych rodzajów ekspresji (bywa używane żartobliwie, ironicznie, czasem także prześmiewczo i z lekceważeniem), neutralne lub negatywnie wartościujące.
Przykłady użycia
Biedawakcje! Czy rodzinny urlop nad polskim morzem to słabe wakacje? (Źródło)

Wielu osobom wydaje się, że wyjazd pod namiot to takie bieda-wakacje. Niewygodnie, niehigienicznie, męczą się i dręczą. (Źródło)

Czekają nas biedawakacje w tym kryzysie:( (Źródło)

Mircy ile kosztuja takie biedawakacje na chorwacji? Poza paliwem, ile za nocleg w jakims sredniobiednym pokoju, ile na jedzenie i zabawe […]? (Źródło)

A Polacy... biedacy nawalaja do egiptu i turcji na bieda-wakacje... (Źródło)

To jest ten typ ludzi, którzy robią wiochę na bieda-wakacjach w Egipcie i śmieją się z miejscowych Arabów, przeświadczeni o własnej cywilizacyjnej wyższości. (Źródło)

Tak myślę, że biedna jestem. Pracuję w biedafirmie, mąż też biedny, bo na jdg. Na biedadzieci też trzeba jakoś zarobić, więc według teściowej za dużo pracuję. Biedawakacje też mi nie groźne. Biedadom trzeba wykończyć. Tylko to państwo jakieś takie drogie. (Źródło)
Warianty
bieda-wakacje
Odsyłacze
Informacja słowotwórcza
W momencie rejestracji hasła redaktorzy zauważyli, że człon bieda jest składnikiem dosyć produktywnej serii, która najprawdopodobniej zaczyna funkcjonować jako nowy schemat słowotwórczy bieda+rzeczownik (por. hasła zanotowane w tym słowniku oraz inne, na przykład: biedakomputerbiedaszkołabiedarząd itp.).
Informacje dodatkowe
Schemat tworzenia połączeń z wyrazem bieda upowszechnił się być może pod wpływem starszych, utrwalonych w polszczyźnie jednostek: biedazupa oraz biedaszyb.

W momencie rejestracji hasła redaktorzy zauważyli, że człon bieda jest zapisywany w połączeniach z rzeczownikami na trzy sposoby: 1) rozdzielnie, 2) łącznie i 3) z łącznikiem. Pierwsza forma zapisu pozwala traktować wyraz bieda (w formach typu bieda telefon) jako neologiczny przymiotnik. Zapis łączny i z łącznikiem daje natomiast podstawy, by sądzić, że mamy do czynienia z wyodrębnianiem się nowego schematu słowotwórczego (zob. informacje słowotwórcze).

Forma bieda-wakacje jest niezgodna ze współczesną normą ortograficzną.
Hasło zgłoszone
3 marca 2024
Hasło opublikowane
3 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google