Hasło
biedapraca
Definicja
Niektórzy ludzie mianem biedapracy określają taką pracę i takie miejsca pracy, które nie zapewniają wystarczającej ilości pieniędzy niezbędnych do zaspokojenia potrzeb. Określenie to bywa też odnoszone do niekorzystnych dla pracownika warunków pracy związanych na przykład z zatrudnieniem na umowie tymczasowej czy z brakiem świadczeń społecznych. Słowo potoczne, negatywnie wartościujące, używane z dezaprobatą.
Przykłady użycia
Biedapraca, czyli mocno zaciskasz zęby i robisz (Źródło)

Biedapraca, czyli "pracujący biedni"
Co czwarty Polak pracuje na umowie tymczasowej, ale nawet wśród zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, co dwudziesta osoba jest narażona na biedę - wynika z "Raportu o biedzie" […] Posiadanie pracy nie daje gwarancji zapewnienia rodzinie minimum egzystencji. Ubóstwo i wykluczenie społeczne dotyka nie tylko tych, którzy nie podejmują lub nie znajdują zatrudnienia. Dotyczy również osoby, które pracując, nie są w stanie zaspokoić finansowych potrzeb swojej rodziny. "Pracujący biedni" (ang. working poor) to nowi bezrobotni. Choć wykonują pracę, znaleźli się w niezawinionej biedzie. (Źródło)

Co dziesiąta osoba pracująca w Polsce zarabia tylko tyle, by zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby. „Biedapraca” to w Polsce plaga. Zarabiamy mało, nie wystarcza nam, Polakom, na najpilniejsze potrzeby, a o oszczędzaniu możemy zapomnieć. (Źródło)

Czy praca w polskim rolnictwie ma być synonimem „biedapracy” na roli? Czy jedynym rozwiązaniem, aby utrzymać w Polsce gospodarstwo jest wyjazd jednego z prowadzących lub kogoś z rodziny do pracy w Niemczech lub Francji, gdzie dostaje 10 euro za godzinę  przy doju krów, obsłudze bydła lub trzody, a w sobotę 25% stawki więcej, w niedzielę 50%, a w święta 100%? (Źródło)

[…] ciężko się dorobić pracując na etacie w biedapracy (Źródło)

Jeśli pytają o motywację do biedapracy to biedalist [motywacyjny] wystarczy. (Źródło)

[…] przerabiałam okres utrzymywania się z biedastypendium i biedapracy […]. (Źródło)

Bieda-praca atakuje młodych
[…] Praca bez należnych świadczeń i w permanentnej niepewności dotyka przede wszystkim młodych. (Źródło)

[…] większość Polski tkwi w biedapracach za śmieszne pieniądze. […] pracując po 50-60 godzin tygodniowo, nie ma czasu ani sił, żeby się z nich wyrwać. (Źródło)

A gdzie wywiady z nauczycielami, pielęgniarzami, pracownikami Biedronek albo magazynów? Bo zauważyłem tylko wywiady z bankowcami i specjalistami. Może gdzieś przeoczyłem? A może bieda-praca tych ludzi nie nadaje się na artykuł? (Źródło)
Warianty
bieda-praca
Odsyłacze
Informacja słowotwórcza
W momencie rejestracji hasła redaktorzy zauważyli, że człon bieda jest składnikiem dosyć produktywnej serii, która najprawdopodobniej zaczyna funkcjonować jako nowy schemat słowotwórczy bieda+rzeczownik (por. hasła zanotowane w tym słowniku oraz inne, na przykład: biedakomputerbiedaszkołabiedarząd itp.).
Informacje dodatkowe
Schemat tworzenia połączeń z wyrazem bieda upowszechnił się być może pod wpływem starszych, utrwalonych w polszczyźnie jednostek: biedazupa oraz biedaszyb.

W momencie rejestracji hasła redaktorzy zauważyli, że człon bieda jest zapisywany w połączeniach z rzeczownikami na trzy sposoby: 1) rozdzielnie, 2) łącznie i 3) z łącznikiem. Pierwsza forma zapisu pozwala traktować wyraz bieda (w formach typu bieda telefon) jako neologiczny przymiotnik. Zapis łączny i z łącznikiem daje natomiast podstawy, by sądzić, że mamy do czynienia z wyodrębnianiem się nowego schematu słowotwórczego (zob. informacje słowotwórcze).

Forma bieda-praca jest niezgodna ze współczesną normą ortograficzną.
Hasło zgłoszone
3 marca 2024
Hasło opublikowane
3 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google