Hasło
biedatelefon
Definicja
Niektórzy ludzie mianem biedatelefonu określają smartfon, który ma słabe parametry techniczne (na przykład mało wytrzymałą baterię, małą pamięć, słaby aparat fotograficzny), niewiele funkcji lub jest mało nowoczesny. Słowo potoczne. Może być nośnikiem różnych rodzajów ekspresji (bywa używane żartobliwie, czasem prześmiewczo i z lekceważeniem), zazwyczaj negatywnie wartościujące.
Przykłady użycia
– Właśnie odebrałem nowy telefon - Nokię Lumię 625 :)
– CIESZYSZ SIE Z BIEDATELEFONU NA ANDROIDZIE PEWNIE JESZCZE W WERSJI 2.3.6 […]. (Źródło)

Wróćmy jednak do telefonów. W pewnym momencie ich specjalizacja zanikła. Nie było już sprzętów "z dobrym aparatem" albo "do słuchania muzyki", podzieliły się one raczej na klasy, to znaczy powstało takie określenie jak "flagowiec", czyli smartfon najlepszy, potem telefony słabsze, a na końcu jakieś biedatelefony, które ledwie zipią, a procesory Qualcomma widziały tylko na obrazkach. (Źródło)

x-sim to bieda- telefon żre więcej baterii i ma mniejszy zasięg […]. (Źródło)

Sorka za jakość zdjęć ale mam bieda-telefon. (Źródło)

Niczyja wina, ze jezdzisz Volkswagenem i masz biedatelefon z Androidem […]. (Źródło)

Dopiero teraz mój biedatelefon dostał memoji :( (Źródło)

Mój Huawei P20 lite jest z zeszłego roku więc co jest nie tak XDD A 4gb ram ma :( Całe życie na biedatelefonach (Źródło)
Warianty
bieda-telefon
Odsyłacze
Informacja słowotwórcza
W momencie rejestracji hasła redaktorzy zauważyli, że człon bieda jest składnikiem dosyć produktywnej serii, która najprawdopodobniej zaczyna funkcjonować jako nowy schemat słowotwórczy bieda+rzeczownik (por. hasła zanotowane w tym słowniku oraz inne, na przykład: biedakomputerbiedaszkołabiedarząd itp.).
Informacje dodatkowe
Schemat tworzenia połączeń z wyrazem bieda upowszechnił się być może pod wpływem starszych, utrwalonych w polszczyźnie jednostek: biedazupa oraz biedaszyb.

W momencie rejestracji hasła redaktorzy zauważyli, że człon bieda jest zapisywany w połączeniach z rzeczownikami na trzy sposoby: 1) rozdzielnie, 2) łącznie i 3) z łącznikiem. Pierwsza forma zapisu pozwala traktować wyraz bieda (w formach typu bieda telefon) jako neologiczny przymiotnik. Zapis łączny i z łącznikiem daje natomiast podstawy, by sądzić, że mamy do czynienia z wyodrębnianiem się nowego schematu słowotwórczego (zob. informacje słowotwórcze).

Forma bieda-telefon jest niezgodna ze współczesną normą ortograficzną.
Hasło zgłoszone
3 marca 2024
Hasło opublikowane
3 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google