Hasło
bar speakeasy
Definicja
Barem speakeasy (albo po prostu speakeasy) określa się (zwykle elegancki) bar, restaurację lub inne miejsce, który (która, które) nie jest opatrzony (opatrzona, opatrzone) szyldem i o którego (której) istnieniu wiedzą tylko osoby wtajemniczone, przychodzące do tego miejsca, żeby delektować się (zwykle drogimi, rzadkimi) alkoholami (najwyższej jakości). Słowo używane głównie przez wielbicieli różnego typu (luksusowych) alkoholi.
Przykłady użycia
Moda na tak zwane bary speakeasy musiała w końcu przywędrować i do Warszawy. Do tej pory udało nam się odkryć dwa tego typu miejsca. Pierwsze ukryte jest w podziemiach jednego z najbardziej modnych warszawskich klubokawiarni, drugie znajduje się za ścianą wypożyczalni kaset wideo. (Źródło)

W Nowym Jorku, Londynie, Berlinie i wielu innych zachodnich miastach jest ich na pęczki – ekskluzywne, dostępne tylko dla wtajemniczonych bary i kluby są tematem rozpuszczanych pocztą pantoflową plotek i legend. Jednocześnie stosunkowo niewiele osób wie, gdzie dokładnie się znajdują i jak można się tam dostać, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność na imprezowym planie miasta. Moda na speakeasy bary, czyli schowane przed widokiem przechodniów luksusowe lokale, dotarła również do Warszawy! (Źródło)

Bary speakeasy zyskały na znaczeniu w Stanach Zjednoczonych w czasach prohibicji, czyli w latach 1920–1933. W tym czasie sprzedaż, produkcja oraz transport (przemyt) napojów alkoholowych były nielegalne w całych Stanach Zjednoczonych. Speakeasy w dużej mierze zniknęły po zakończeniu prohibicji w 1933 roku. (Źródło)

10 najlepszych barów speakeasy w Europie (Źródło)


W stolicach Europy zachodniej moda na ukryte bary jest od kilku lat, ale też zawitała do Warszawy. „Gazeta Wyborcza” w artykule „W tych miejscach bawią się tylko wtajemniczeni. Modne warszawskie bary speakeasy” przedstawiła dwa warszawskie bary, do których trafić można tylko znając tajemne hasło, najlepiej wymawiane szeptem albo porozumiewawczym, wymownym spojrzeniem. (Źródło)

Informacja o pochodzeniu jednostki
Połączenie jest zapożyczeniem angielskim (bar speakeasy).
Informacje pozajęzykowe
Nazwa bar speakeasy nawiązuje do czasów prohibicji w Stanach Zjednoczonych. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w ten sposób określano miejsca (bary), w których można było (nielegalnie) kupić alkohol. Wiedziały o tym tylko osoby wtajemniczone.
Warianty
speakeasy bar
Wymowa
bar spik-izi
Informacja gramatyczna
Występujący w połączeniu człon speakeasy jest nieodmienny.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
16 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google