Hasło
speakeasy II
Definicja
Jeżeli jakiś lokal, miejsce, a nawet styl określa się słowem speakeasy, to ma się na myśli, że jest on luksusowy i dostępny tylko dla wtajemniczonych. Klienci mogą tam zwykle spróbować najdroższych, najbardziej wykwintnych alkoholi. Słowo używane głównie przez wielbicieli różnego typu (luksusowych) alkoholi.
Przykłady użycia
Damian Dawid Nowak: Prowadzicie bar nawiązujący do tradycji speakeasy – bez szyldu, tabliczki na drzwiach, bez wszechobecnych reklam. Czy klienci mają problem z tym, żeby trafić na tyły placu Konstytucji? Czy ktoś nie zrozumiał tego konceptu? (Źródło)
Inna restauracja o tematyce retro posiada lokal Le Boudoir na Brooklynie, przynoszący zadowolonych klientów. Motywem przewodnim ma być inspiracja Marią Antoniną jako restauracja speakeasy zaprojektowana na wzór jej prywatnych komnat. Restauracja próbuje przywrócić atmosferę speakeasy. (Źródło)
Kuba Magnuszewski związany jest z branżą HoReCa i sektorem hospitality od roku 2008. Przez lata Kuba zbierał doświadczenie w warszawskich barach i restauracjach, by w 2014 roku stworzyć pierwszy w Polsce lokal speakeasy, czyli 6 cocktails. Do tej pory z powodzeniem przyjmuje on kolejnych gości, serwując pyszne koktajle oraz szerząc pasję do gościnności. (Źródło)
Zacząłem z grubej rurki czy też słomki i odwiedziłem jako pierwszy lokal speakeasy czyli PDT (Please Don’t Tell). Adres łatwo znalazłem w necie co od razu zdeklasowało PDT jako sekretny bar, no chyba że sekretem miało być wejście przez budkę telefoniczną – również zaznaczone w internetowym przewodniku; fakt, dla niewtajemniczonego wejście jest ukryte. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono dwa tagi, ponieważ jednostkę można interpretować zarówno jako derywat powstały na gruncie polszczyzny, jak i jako zapożyczenie właściwe.
Informacja słowotwórcza
Jeżelibyśmy uznali jednostkę za powstałą na gruncie polszczyzny, można by ją interpretować jako derywat odfrazeologiczny (od bar speakeasy) lub jako derywat paradygmatyczny (od rzeczownika speakeasy).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżelibyśmy uznali jednostkę za zapożyczenie właściwe, jej źródłem byłby angielski wyraz speakeasy.
Informacje pozajęzykowe
Określenie speakeasy nawiązuje do czasów prohibicji w Stanach Zjednoczonych. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w ten sposób nazywano miejsca (bary), w których można było (nielegalnie) kupić alkohol. Wiedziały o tym tylko osoby wtajemniczone.
Informacja gramatyczna
Jednostka jest nieodmiennym przymiotnikiem.
Odsyłacze
por. speakeasy I, bar speakeasy
Hasło zgłoszone
26 kwietnia 2023
Hasło opublikowane
26 kwietnia 2023
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google