Hasło
ptasiarka
Definicja
Ptasiarka (rzadziej nazywana birdwatcherką lub ptakolubką) to kobieta hobbystycznie zajmująca się obserwacją ptaków w ich naturalnym środowisku (zwykle wykorzystująca do tego celu lornetkę lub lunetę), a także ich fotografowaniem i zgłębianiem wiedzy na ich temat. Słowo potoczne, używane głównie przez osoby interesujące się obserwowaniem ptaków.
Przykłady użycia
Dziękujemy za zdjęcia wykonane przez trójmiejskie ptasiarki. Jeśli mają Państo swoje ptasie opowieści, ciekawe fotografie lub po prostu uwagi, którymi chcecie się podzielić, prosimy o kontakt mailowy z Włodkiem (…). (Źródło)

W niższych zakrzaczeniach przemykały siwuszki ciemnobrewe (Blue-gray Gnatcachter). Trudno fotografowalne, bo schowane głęboko w gęstwinie. Spotkana ptasiarka powiedziała mi, że ich głos przypomina miauczenie kota. (Źródło)

Po chwili kolejna operacja – ornitolożka delikatnie wkłada sieweczkę do przyciętej półlitrowej plastikowej butelki i całość kładzie na wadze: 35 gramów. Wyniki pomiarów skrupulatnie notuje wolontariuszka Marysia. I po wszystkim – nieco oszołomiony ptak wypuszczany jest na wolność. Z Dorotą, również początkującą ptasiarką, śmiejemy się, że potem sieweczka opowie swoim bliskim o ludziach jak o kosmitach i o dziwnych badaniach, jakie przeszła. (Źródło)

Podczas weekendowych wypadów w teren na pewno niejednemu ptasiarzowi (i niejednej ptasiarce) zdarza się spotkać innego obserwatora, co zawsze stanowi okazję do odbycia mniej lub bardziej ciekawej rozmowy. Ostatnio, podczas szukania ptaków nad zbiornikiem „Mokre Łąki” w Kampinoskim Parku Narodowym, miałem przyjemność uczestniczyć w bardzo ciekawym spotkaniu (…). (Źródło)

Niektórzy są gotowi przejechać Polskę, żeby zobaczyć jakiś rzadki gatunek. Katarzyna Skakuj, ptasiarka i edukatorka przyrodnicza, przekonuje jednak, że ptaki można obserwować wszędzie. (Źródło)
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
30 października 2021
Hasło opublikowane
30 października 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google