Hasło
ptasiarz
Definicja
Ptasiarz (nazywany też birdwatcherem, rzadziej ptakolubem) to osoba hobbystycznie zajmująca się obserwacją ptaków w ich naturalnym środowisku (zwykle wykorzystująca do tego celu lornetkę lub lunetę), a także ich fotografowaniem i zgłębianiem wiedzy na ich temat. Słowo potoczne, używane głównie przez osoby interesujące się obserwowaniem ptaków.
Przykłady użycia
Wiedząc, że od tygodnia koło Wyszkowa daje się obserwować sowa jarzębata, udałem się na jej poszukiwanie. Ptak dał się łatwo odszukać i przez kilka godzin obserwować mnie i około dwudziestu innym ptasiarzom z całej Polski. (Źródło)

Ten mały ptaszek niejednemu ptasiarzowi namieszał w planach, po czym zmył się bez śladu w nocy z 2 na 3 maja. Dał się tym samym poobserwować jedynie mnie i mojemu bratu, który tuż przed zmierzchem przybył na miejsce. Tym ptakiem była białorzytka płowa. (Źródło)

Witali się ze sobą, momentalnie rozpoznając kolegów ptasiarzy i opowiadali, jakie gatunki zobaczyli, zawsze przy tym zachowując soczyste szczegóły tylko dla siebie. Nie ma sensu mówić im, gdzie gniazduje jastrząb – mówił potem konspiracyjnie mój tata – tylko się niepotrzebnie nakręcą. (Źródło)

Wybierając się na fotograficzne łowy trzeba wstać przed wschodem słońca. Przenośną czatownię umieścić w trzcinach jeszcze przed świtem. Potem jest oczekiwanie. (…) Fotografia wodnika może do artystycznych nie należy, ale rzadki okaz, który pojawił się znienacka i równie szybko znikł, jest dla ptasiarza niezwykłą gratką. (Źródło)

Rudzik w Europie jest bardzo pospolitym gatunkiem, jednakże w Chinach to ornitologiczna rzadkość. Poprzednio obserwowano ten gatunek w Pekinie w 2014 roku. I jego przylot wyzwolił to co w ptasiarzach pojawia się często - fascynacja na pograniczu obłędu. (Źródło)
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
30 października 2021
Hasło opublikowane
30 października 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google