Hasło
ptakolub
Definicja
Ptakolub to rzadziej używany odpowiednik słów ptasiarz i birdwatcher. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się obserwowaniem ptaków.
Przykłady użycia
Czeczotka, szaro-brązowy ptaszek z karminową czapeczką na głowie, nawiedził nas tej jesieni wyjątkowo licznie. Korzystajmy z tego. Zachęcamy wszystkie ptakoluby do wyjścia w teren i nasłuchiwania czy w pobliżu nie rozlega się charakterystyczne „czetczet”, „czeczeczet”. (Źródło)

Drugi dzień nie był tak obfity w ptaki. Za to bardzo polubiłam naszych współlokatorów, którzy byli  (jak my) ptakolubami. Jeden powiedział do mnie: -Masz szczęście do ptaków. Stało się to po tym gdy podchodziłam do dymówek robić zdjęcia. Byłam bardzo blisko podlotów karmionych przez rodziców. zrobiłam kilka niezłych ujęć (…). (Źródło)

Mimo okresu świątecznego zainteresowanie imprezą było spore - pojawiło się kilkadziesiąt osób, w tym wielu młodych ptakolubów. Mimo kiepskiej pogody łapały się licznie bogatki i modraszki, w tym wiele ptaków z obrączkami założonymi na innych punktach obrączkowania (…). (Źródło)

Co więcej, taki wodopój sprawi, że ptaki będą chętnie odwiedzać ogród, osiedlać się w jego okolicy i wychowywać w nim młode. Obserwowanie ptasich kąpieli dostarczy atrakcji każdemu ptakolubowi. (Źródło)

Lubię się szwendać po lasach obserwując ptaki ( jestem ptakolubem). Wlazłem kiedyś do do małego śródpolnego gaiku bo słyszałem tam potrzeszcza. (Źródło)
Odsyłacze
por. ptakolubka
Hasło zgłoszone
20 lutego 2022
Hasło opublikowane
20 lutego 2022
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google