Hasło
ptasiarstwo
Definicja
Ptasiarstwo to inaczej birdwatching (rzadziej ptaszenie). Słowo potoczne, używane głównie przez osoby interesujące się obserwowaniem ptaków.
Przykłady użycia
Początkowo ptaki przemówiły do mojego instynktu kolekcjonera. Jako dziecko zbierałem monety, znaczki i inne przedmioty. Do ptasiarstwa można podejść podobnie: żeby zobaczyć różne gatunki, musisz odwiedzać kolejne miejsca. Jednak im dłużej je podglądałem, tym bardziej – zamiast odkrywania kolejnych okazów – interesowało mnie poznawanie ich zachowań. Stały się dla mnie czymś więcej niż tylko odznaczonym okienkiem na liście: zaliczony-skreślony. (Źródło)

Przygodę z ptasiarstwem warto zacząć od niespiesznych spacerów po okolicy. Nawet w dużym mieście mamy szansę dostrzec kilkanaście gatunków ptaków, choć dla niewprawnego oka wszystkie mogą wydawać się podobne. Wróbel czy mazurek? Sikorka bogatka czy modraszka? (Źródło)

Intuicyjnie czułem, a teraz już wiem!, że obserwacje ptaków będą wtedy czymś dobrym dla zdrowia psychicznego i fizycznego, nawet dla osób, które z ptasiarstwem nie miały wcześniej do czynienia. (Źródło)

Ptasiarstwo staje się coraz popularniejszym zajęciem, warto więc przy tej okazji nie tylko ćwiczyć umiejętność rozpoznawania ptaków o kształcie, locie i głosie, ale też dowiedzieć się, jakie skojarzenia i wierzenia związane z ptactwem istniały w kulturze ludowej. (Źródło)
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
30 października 2021
Hasło opublikowane
30 października 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google