Hasło
biedaobiad
Definicja
Niektórzy ludzie mianem biedaobiadu określają takie danie obiadowe, które jest tanie lub przygotowywane z małej ilości tanich składników. Wyraz ten bywa odnoszony także do prostych, mało wyszukanych potraw lub do takich, których jakość i wartości odżywcze są niskie. Słowo potoczne. Może być nośnikiem różnych rodzajów ekspresji (bywa używane ironicznie, żartobliwie, czasem także prześmiewczo i z lekceważeniem), pozytywnie bądź negatywnie wartościujące.
Przykłady użycia
Kto całe życie zawodowe najniższą krajową co miesiąc zgarnia, doskonale wie, czym są biedaobiady (Źródło)

[…] obiad kryzysowy, biedaobiad – różnie go można nazwać. To posiłek dla tych, których drożyzna w Polsce tak przygniotła, że już ledwo zipią. (Źródło)

Kryzys na talerzu, czyli 8 przepisów na bieda-obiad (niektóre w wersji lux)
Kryzys nie omija nikogo. Największa trucizna, czyli cukier, zdrożała już dawno, ceny innych nie pozostają w tyle. Nie traćcie jednak ducha, byłam w sklepie i obejrzałam budżetowe składniki obiadów. (Źródło)

Makaron z twarogiem i skwarkami z boczku to taki typowo studencki bieda-obiad ;) Mąż mój z lekką nostalgią nieraz wspominał o tym daniu, które wraz ze swoim kolegą nazwali „przysmakiem kułaka[…] i który ongiś, gdy mieli tylko 5 zł w kieszeni, uratował ich od śmierci głodowej ;) (Źródło)

O, np. lubimy kaszankę i od czasu do czasu odgrzewam na obiad z surówką z kapusty kiszonej plus świeży chleb (to jest tzw biedaobiad, za to pyszny i od czasu do czasu czemu nie?!). (Źródło)

– Placki ziemniaczane są obrzydliwe
– To całkiem dobry biedaobiad. Tak samo jak gzik, kasza z grzybami, leniwe, naleśniki z jabłkami lub kluski z kapustą
– To zestaw biedaobiadów które lubię 😁 (Źródło)

Panierowaną cukinię pamiętam z dzieciństwa jako bieda-obiad i wtedy lubiłam ale nigdy później już nie jadłam :p (Źródło)
Warianty
bieda-obiad
Odsyłacze
Informacja słowotwórcza
W momencie rejestracji hasła redaktorzy zauważyli, że człon bieda jest składnikiem dosyć produktywnej serii, która najprawdopodobniej zaczyna funkcjonować jako nowy schemat słowotwórczy bieda+rzeczownik (por. hasła zanotowane w tym słowniku oraz inne, na przykład: biedakomputerbiedaszkołabiedarząd itp.).
Informacje dodatkowe
Schemat tworzenia połączeń z wyrazem bieda upowszechnił się być może pod wpływem starszych, utrwalonych w polszczyźnie jednostek: biedazupa oraz biedaszyb.

W momencie rejestracji hasła redaktorzy zauważyli, że człon bieda jest zapisywany w połączeniach z rzeczownikami na trzy sposoby: 1) rozdzielnie, 2) łącznie i 3) z łącznikiem. Pierwsza forma zapisu pozwala traktować wyraz bieda (w formach typu bieda telefon) jako neologiczny przymiotnik. Zapis łączny i z łącznikiem daje natomiast podstawy, by sądzić, że mamy do czynienia z wyodrębnianiem się nowego schematu słowotwórczego (zob. informacje słowotwórcze).

Forma bieda-obiad jest niezgodna ze współczesną normą ortograficzną.
Hasło zgłoszone
3 marca 2024
Hasło opublikowane
3 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google