Hasło
triggerowanie
Definicja
1. Triggerowaniem kogoś nazywa się wzbudzanie w nim negatywnych emocji, uczuć: irytacji, złości, oburzenia. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
jestem mad? i jednoczesnie przygnębiona, że ludzie nie widzą nic złego w propagowaniu nienawiści, albo triggerowaniu ludzi (Źródło)

[…] atakowanie poszczególnych grup ma na celu w dużej mierze trigerowanie opozycji […] oraz sianie podziałów. (Źródło)

Trigerowanie PiSowców to czysta przyjemność xD (Źródło)

Czasem zastanawiam się, co jest śmieszniejsze - triggerowanie julek czy wkurzanie fanatyków wyburzenia Pałacu Kultury. (Źródło)
Definicja
2. Triggerowaniem kogoś nazywa się wywoływanie w nim reakcji emocjonalnej, poruszanie go, prowokowanie, pobudzanie do reakcji, działania. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Dziękujemy Wam za obecność, wsparcie, motywację, inspirację, towarzystwo, triggerowanie, kibicowanie, perspektywę (Źródło)

Natomiast wciąż Polacy poszukują okazji do zrobienia tańszych zakupów i polują na promocje, ponieważ umożliwia to zachowanie zakupów zaufanych marek, ale w niższej cenie, co jest bardzo popularną strategią zakupową w czasach inflacji. [...] Zdecydowanie w tym roku proces zakupowy jest bardziej skomplikowany, poprzez fakt, że decyzje są podejmowane przez różnych konsumentów w różnym momencie, czyli nie ma jednej sprawdzonej metody na „triggerowanie” zakupów. (Źródło)

Niedoścignionym mistrzem w triggerowaniu swoich oponentów jest Jarosław Kaczyński. Wystarczy bowiem, by prezes PiS wypowiedział się mimochodem o czymkolwiek spoza wąskiego uniwersum bieżącej polityki, a już na baczność staje legion takich, którzy spieszą na to reagować, udowadniać, że jest zupełnie na odwrót [...]. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten można interpretować dwojako: albo jako utworzony na gruncie polszczyzny, albo jako zapożyczony z języka angielskiego.
Informacja słowotwórcza
Wyraz triggerowanie jest derywatem, jeśli interpretujemy go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego (od zapożyczonego czasownika triggerować).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli interpretujemy ten wyraz jako zapożyczony, to jego źródłem jest angielski rzeczownik triggering o takim samym znaczeniu jak polska jednostka.
Informacje dodatkowe
Jednostka ta bywa używana także w innym znaczeniu: ‘wzbudzanie w kimś negatywnych emocji i uczuć, czasami też wspomnień, które często mają źródło w trudnych, traumatycznych doświadczeniach’. W momencie rejestracji hasła redaktorzy nie znaleźli jednak wymaganej liczby poświadczeń do rejestracji tego sensu.
Warianty
Informacja gramatyczna
Wyraz ten ma formy tylko liczby pojedynczej.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
18 grudnia 2023
Hasło opublikowane
18 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google