Hasło
triggerować
Definicja
1. Niektórzy ludzie mówią, że ktoś lub coś triggeruje kogoś, jeśli wzbudza w nim reakcję emocjonalną, porusza go, prowokuje, jest impulsem do reakcji, działania. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Co jest ważniejsze dla product managera […] – kontrowersyjny temat, który zawsze „trigeruje” uczestników do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami. (Źródło)

[…] buty, bielizna, czasopisma, kosmetyki, ozdoby do domu, perfumy, słodycze, sprzęt elektroniczny. Szacuje się, że około 80% zakupów w niektórych kategoriach produktowych i od 30% do 50% wszystkich zakupów w supermarketach to zakupy impulsywne. Jako konsumenci musimy być świadomi tych impulsów, które nas triggerują do tych zakupów. (Źródło)

– Skoro bezalkoholowy szampan jest zły, bo stanowi substytut alkoholu i wzbudza chęć do jego picia, to tak samo muszą być dla wegan złe kabanosy wege – bo smakiem kojarzą się prawdziwym mięsem.
– Widzę, ze bardzo cię trigeruje temat etanolu. Zrób wywiad z jakimś terapeuta uzależnień, który ci wyjaśni na czym polega budowanie nawyków i skojarzeń. (Źródło)

Problem w tym, że nie da się jednoznacznie określić ile dzieci urodziło się dzięki 500+. Chociaż zakładam, że mogło trigerować pary wahające się Stąd wzrost w 2016-17, który się wyczerpał (Źródło)
Definicja
2. Niektórzy ludzie mówią, że ktoś lub coś triggeruje kogoś, jeśli wzbudza w nim negatywne emocje, uczucia: irytuje go, złości, oburza, czasem szokuje, bulwersuje. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
musialam wyciszyc swoja ulubiona moot na mainie [konto na Twitterze], bo tak mnie w kurwe trigerowala ze nie bylam w stanie po prostu. (Źródło)

Niech go ktoś wyciszy tego gagatka, przynajmniej do końca okienka, żeby nie triggerował innych ludzi [...]. Na początku myślałem, że jest niegroźnym, głupiutkim ludkiem [...]. (Źródło)

ten profil od dawna szokował, triggerował i skłócał pewne środowiska. (Źródło)

– Wyjaśni mi ktoś co jest z tym typem nie tak?
– […] to był zwykły pustak z betonu.
– chłop mnie triggerował mocno (Źródło)

[…] prawda jest taka, że mój Mąż myśli zupełnie inaczej ode mnie w naprawdę wielu sprawach i mnie to już nie trigeruje, tak bardzo ;P bo czasem mnie jednak trigeruje, ALE to jest naprawdę game changer, gdy czuję, że możemy się różnić i te różnice MEGA wzbogacają nasze światy, przynajmniej mój 😉 (Źródło)

ten kiep mnie tak trigeruje ze nie wiem czy powinien siedziec […] czy odrazu wisiec. (Źródło)

Ta typiara trigeruje wszystkich po kolei xD (Źródło)
Definicja
3. Niektórzy ludzie mówią, że coś (rzadziej ktoś) triggeruje kogoś, jeśli wzbudza w nim negatywne emocje i uczucia, czasami też wspomnienia, które często mają źródło w trudnych, traumatycznych doświadczeniach. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
To NIE JEST łatwa książka, bo BĘDZIE triggerować i cofać w czasie. (Źródło)

Z wielkim smutkiem pożegnałam się z Sex Education. Ostatni sezon niektórymi wątkami mnie zachwycał, innymi frustrował, niektórymi triggerował – ale i tak kocham strasznie ten serial i tak mi przykro, że to koniec. (Źródło)

[...] otóż tak osoby po próbach samobójczych lub z myślami samobójczymi może triggerowac czytanie o powieszeniu się [...] nie mierzcie wszystkich swoja miara prosze bo psychika jest troche bardziej skomplikowana niż przesadzanie i przewrażliwienie. [wypowiedź pod dyskusją na temat używania znacznika trigger warning w postach mogących zawierać treści wywołujące dyskomfort] (Źródło)

Zabrońcie […] chodzić po ulicy kobietom w ciąży i z wózkami, ponieważ taki widok może triggerować te, które dokonały aborcji […]. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Czasownik triggerować w trzecim z zarejestrowanych znaczeń najprawdopodobniej występował w polszczyźnie przed 2003 rokiem, ale miał wówczas status terminu specjalistycznego stosowanego w psychologii. Jego neologiczność, oznaczona tagiem „jednostka odnotowana ze względu na nowy zasięg”, wiąże się z obecnością w tekstach ogólnych (nie tylko specjalistycznych).
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Czasownik triggerować w pierwszym i drugim z zarejestrowanych znaczeń został oznaczony dwoma tagami, ponieważ można go interpretować dwojako: jako zapożyczenie lub jako derywat utworzony na gruncie polszczyzny.
Informacja słowotwórcza
Jeśli czasownik triggerować w pierwszym i drugim z zanotowanych znaczeń uznamy za utworzony na gruncie polszczyzny, to jest to derywat prosty (od zapożyczonego rzeczownika trigger o znaczeniu 'bodziec, czynnik wyzwalający reakcję'). Jeśli zaś uznamy ten wyraz za zapożyczenie, to jest on niemotywowany słowotwórczo.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli czasownik triggerować w pierwszym i drugim z zanotowanych znaczeń uznamy za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski czasownik to trigger o takich samych znaczeniach jak polska jednostka.
Warianty
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
5 grudnia 2023
Hasło opublikowane
5 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google