Hasło
trigger
Definicja
1.
Niektórzy ludzie triggerem nazywają coś (rzadziej kogoś) – sytuację, zdarzenie, co jest bodźcem do określonego działania czy przyczyną określonej reakcji, zachowania. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Trigerem [upadku kryptowalut] może byc ogólna recesja na świecie. […] (Źródło)
Zidentyfikuj triggery zakupowe, rozumiejąc kontekst decyzji Twoich klientów. […] Zastosuj wszystkie dostępne metody, aby zidentyfikować gdzie, kiedy, z kim, z czym i dlaczego zachodzi decyzja zakupowa. (Źródło)
Nad miliardem ludzi ciężko jest zapanować. To jest tylko kwestia czasu, kiedy nastąpi bunt. Pewnie trigerem będzie pogorszenie sytuacji ekonomicznej. (Źródło)
kocham swoja dziewczyne gdzie ona sama jest dla mnie mocnym trigerem […] musze dla niej wygladac zajebiscie aby nie bylo wstydu ze mnie wybrala (Źródło)
Dopiero w wieku 30 lat udało mi się wyzbyć kompleksów i triggerem do tego nie okazało się rozumieć świat i mechanizmy psychologiczne itd.[...] wsparcie od przyjaciół, odnalezienie [...] osób, które po prostu... rozumieją a nie oceniają (Źródło)
Definicja
2.
Niektórzy ludzie triggerem nazywają coś (rzadziej kogoś) – sytuację, zdarzenie, co wywołuje w nich irytację, złość, oburzenie. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Jeżeli to, co dzieje się aktualnie w Polsce jest dla Was triggerem i na każdym kroku potrafi wywołać frustrację, to now[y] [film] Smarzowskiego w całości składa się z takich triggerów. (Źródło)
dobra obiecuje ze od teraz tylko positive content i zadnyc triggerow […] (Źródło)
każdy ma coś, co go cyngluje i wychodzi na to że moim triggerem są zodiakary i inne ezo pizdy pchające się do medycyny zdrowia psychicznego, bo jak o tym myślę to mam czerwono przed oczami, lałabym po mordzie bez opamiętania (Źródło)
Definicja
3.
Niektórzy ludzie określenie trigger odnoszą do różnych sytuacji, zdarzeń, przedmiotów, czasami także osób, które wzbudzają w nich negatywne emocje i uczucia, czasami też wspomnienia, często mające źródło w trudnych, traumatycznych doświadczeniach. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Mój dom rodzinny jest pełen wspomnień, emocji, nieprzepracowanych żalów. Trigger siedzi na triggerze. Co zrobić z takimi triggerami? […] Dzisiaj jestem tych triggerów perfekcyjnie świadoma i biorę sprawy w swoje ręce gdy widzę, że coś się zaczyna dziać niedobrego. […] Mówię […] jasno, że rozmowy o mojej wadze nie są dla mnie dobre i proszę o zmianę tematu. (Źródło)
Zapach to straszny triger [...]. Dzisiaj zapach pijaczków pod żabką otworzył mi szufladki w głowie, które wolałbym aby pozostały zamknięte. (Źródło)
Przepraszam […] zapomniałem o twoje trzeźwości która szanuje i wspieram bardzo mi gupio jeśli to mógł być jakiś triger (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Rzeczownik trigger w trzecim z zarejestrowanych znaczeń najprawdopodobniej występował w polszczyźnie przed 2003 rokiem, ale miał wówczas status terminu specjalistycznego stosowanego w psychologii. Jego neologiczność, oznaczona tagiem „jednostka odnotowana ze względu na nowy zasięg”, wiąże się z obecnością w tekstach ogólnych (nie tylko specjalistycznych).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem pierwszego i drugiego z zarejestrowanych znaczeń jest angielski rzeczownik trigger o takich samych znaczeniach jak polska jednostka.
Warianty
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
21 grudnia 2023
Hasło opublikowane
21 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google