Hasło
szurzenie
Definicja
Szurzeniem (a także szuraniem lub szurowaniem) niektórzy określają potocznie głoszenie radykalnych i kontrowersyjnych poglądów, upowszechnianie teorii spiskowych lub pseudonaukowych koncepcji, a także przestrzeganie innych przed rzekomymi zagrożeniami oraz manifestowanie niechęci wobec osób niepodzielających takiego punktu widzenia. Słowo używane z dezaprobatą, zazwyczaj lekceważąco.
Przykłady użycia
Nic nie wyjaśniłeś, absolwencie akademii chłopskiego rozumu. Limit szurzenia w komencie wyczerpałeś na 10 znalezisk. (Źródło)

przeczytał chłopek roztropek jedną książkę i już wielki znawca wszystkiego (…) Typ się teleportował z czasów kiedy palono czarownice (…) przeciwnikiem kościoła nie był, ale jest różnica między konserwatyzmem,a szurzeniem :) (Źródło)

Może porozmawiacie w następnym odcinku o legendarnym wieszczu polskim, pogromcą lewactwa i ludzkiej głupoty, niepokonanym, niezatapialnym, niezmordowanym Kiki85uuu? Mam wrażenie że człowiek nie istnieje. (…). Swoim szurzeniem i bardzo amatorsko robionymi filmami doszedł aż do 150 tysięcy subów. (Źródło)

Ktoś stworzył mapę lokali tylko dla zaszczepionych, ale została zawieszona z powodu szurów z Wykopu │ Donald.pl (…) nic tak nie mówi o szurzeniu jak fałszywe oskarżenia i lobbing wobec firm które chca egzekwować swoją wolność. (Źródło)
Informacje dodatkowe
Znaczenie tego słowa jest zbliżone do znaczenia rzeczownika szuryzm, jednak neologizmy te niosą nieco inną treść. Określenie szuryzm (tak jak szurstwo w zn. 1, szurostwo w zn. 1 i szuria w zn. 2) dotyczy zazwyczaj czyichś poglądów (niekoniecznie wygłaszanych publicznie), natomiast szurzenie (także szuranie, szurowanie) odnosi się najczęściej do aktywnej postawy – głoszenia takich poglądów i przekonywania do nich innych osób.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
23 stycznia 2022
Hasło opublikowane
23 stycznia 2022
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google