Hasło
speakeasy I
Definicja
Speakeasy (inaczej bar speakeasy) to (zwykle elegancki) bar, restauracja lub inne miejsce, który (która, które) nie jest opatrzony (opatrzona, opatrzone) szyldem i o którego (której) istnieniu wiedzą tylko osoby wtajemniczone, przychodzące do tego miejsca, żeby delektować się (zwykle drogimi, rzadkimi) alkoholami (najwyższej jakości). Słowo używane głównie przez wielbicieli różnego typu (luksusowych) alkoholi.
Przykłady użycia
Choć nawiązują do tajnych amerykańskich pubów z czasów prohibicji, miejsc spotkań typków spod ciemnej gwiazdy specjalizujących się w chrzczonej whisky, współczesne speakeasy to miejsce, gdzie znajdziecie wykwalifikowanych barmanów, którzy przygotują najbardziej wymyślne drinki, z wielką chęcią spoza karty. (Źródło)
O niektórych rzeczach należy mówić tylko szeptem. Dokładnie tak, jak o istnieniu tajemniczych, nowojorskich barów z czasów prohibicji, do których wstęp mieli tylko ci, którzy znali ich lokalizację, a czasem i odpowiednie hasło. Dziś o tym, że bar ma mieć charakter speakeasies nie decyduje już konieczność ukrywania się przed władzą, a raczej chęć przyciągnięcia klientów aurą tajemniczości i ekskluzywnością miejsca. (Źródło)
Speakeasy to specjalna kategoria barów. Nie reklamują się, wejścia do nich są ukryte, o ich istnieniu wiedzą tylko wtajemniczeni. Taki lokal działa również w Warszawie. (Źródło)
Speakeasy: co to takiego? Ukryte knajpy szturmują mapy największych miast. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono dwa tagi, ponieważ jednostka może być interpretowana jako zapożyczenie oraz jako derywat odfrazeologiczny powstały na gruncie polszczyzny.
Informacja słowotwórcza
Jeżeli interpretowalibyśmy jednostkę jako derywat powstały na gruncie polszczyzny, jej podstawą byłoby połączenie wyrazowe bar speakeasy.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżeli interpretowalibyśmy jednostkę jako zapożyczenie, jej źródłem byłby angielski rzeczownik o tej samej formie.
Informacje pozajęzykowe
Nazwa speakeasy nawiązuje do czasów prohibicji w Stanach Zjednoczonych. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w ten sposób określano miejsca (bary), w których można było (nielegalnie) kupić alkohol. Wiedziały o tym tylko osoby wtajemniczone.
Wymowa
[spik-izi]
Informacja gramatyczna
Jednostka speakeasy I jest nieodmiennym rzeczownikiem. W liczbie mnogiej używa się niekiedy formy angielskiej (speakeasies).
Odsyłacze
por. speakeasy II
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
16 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google