Hasło
samorzecznictwo
Definicja
Samorzecznictwo to działalność polegająca na tym, że osoba, która zmaga się z jakimś problemem dotykającym też innych ludzi (np. niepełnosprawnością), wypowiada się o nim publicznie, by przybliżyć je społeczeństwu.
Przykłady użycia
Samorzecznictwo jest mówieniem o swoich potrzebach, problemach, marzeniach, specyfice, postulatach we własnym imieniu – nie ustami rodziców, terapeutów, specjalistów i rzeczników, których spojrzenie na autyzm nie zawsze pokrywa się z naszym. Przez całe lata osobom autystycznym odbierano prawo do mówienia i występowania we własnym imieniu – co więcej, odbierano też prawa podstawowe, aż po główne prawa człowieka. (Źródło)

Chcemy przeciwdziałać biernym postawom, które mają destruktywny wpływ na jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Obserwujemy też potrzebę wsparcia opiekunów w zakresie organizacji samopomocy i samorzecznictwa oraz w zdobyciu wiedzy, narzędzi i poczucia sprawstwa. (Źródło)

Celem naszego projektu jest zwiększenie współpracy mniejszości narodowych, etnicznych i migrantów z przedstawicielami samorządów, a także poprawienie jakości samorzecznictwa organizacji mniejszościowych. (Źródło)

Samorzecznictwo (ang. self-advocacy) – ruch obywatelski osób niepełnosprawnych z zaburzeniami rozwoju, niepełnosprawnością intelektualną i innymi, propagujący prawo osób niepełnosprawnych do pełnego decydowania o swoim życiu, wypowiadaniu się we własnym imieniu oraz posiadaniu takich samych praw, jak osoby pełnosprawne. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Słowo to jest kalką słowotwórczą, dlatego zostało oznaczone dwoma tagami: jednostka zapożyczona i jednostka utworzona na gruncie polszczyzny.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Z angielskiego self-advocy ('sam' + 'rzecznictwo').
Hasło zgłoszone
13 listopada 2021
Hasło opublikowane
13 listopada 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google