Hasło
psychodietetyka
Definicja
Psychodietetyka to dyscyplina zajmująca się dietami, zdrowym odżywianiem się i zdrowym trybem życia, łącząca wiedzę medyczną z wiedzą psychologiczną. Psychodietetyka bada m.in. zaburzenia odżywiania (takie jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja). Słowo używane przede wszystkim przez osobny zajmujące się lub interesujące się zdrowym odżywianiem się, a także medycyną i psychologią.
Przykłady użycia
Psychodietetyka w Akademii Humanitas to interdyscyplinarny program studiów, którego celem jest przygotowanie specjalistów wspierających osoby, które zmagają się z różnymi problemami w sferze odżywiania. Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę i umiejętności umożliwiające efektywne wykonywanie swojej pracy z pacjentem/klientem poprzez całościowe spojrzenie na jego sytuację zarówno w sferze odżywiania jak i aspektów psychologicznych. (Źródło)

Psychodietetyka, łącząc w sobie wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii, ma na celu wprowadzenie TRWAŁYCH zmian w sposobie odżywiania i jakości życia. (Źródło)

Psychodietetyka, jak sama nazwa wskazuje, łączy wiedzę z zakresu psychologii oraz dietetyki. Specjalista w tej dziedzinie, tak jak każdy dietetyk, jest w stanie stworzyć odpowiedni program diety, który będzie zgodny z potrzebami danego organizmu. Ponadto rozpoznaje problemy np. w zakresie niskiej samooceny, czy narastającego stresu, które mogą mieć wpływ na zaburzenia odżywiania. Zadaniem specjalisty jest wykrycie problemu, łagodzenie go i pomoc w realizacji określonego planu. (Źródło)

Psychodietetyka i narzędzia psychoterapeutyczne  w praktyce dietetyka (Źródło)


Studenci podczas studiów na specjalności psychodietetyka, poznają teoretyczne i praktyczne aspekty. związane z odżywianiem. Studenci poznają metody wspomagania zmian w obszarze psychodietetyki w odniesieniu do wybranych grup, takich jak młodzież i dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby otyłe. Podczas studiów studenci zdobędą najnowszą wiedzę na temat chorób związanych z niewłaściwym odżywianiem, takich jak na przykład: miażdżyca, cukrzyca, anoreksja, bulimia i inne zaburzenia odżywiania. Specjalność psychodietetyka dostarcza wiedzy w zakresie modyfikowania niepożądanych zachowań człowieka w kierunku zdrowego stylu życia, właściwej diety i jej wpływu na stan psychiczny i poczucie szczęścia. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz psychodietetyka może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe, jako (pół)kalka słowotwórcza albo jako słowo utworzone na gruncie polszczyzny. Z tego powodu został oznaczony dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja słowotwórcza
Jeżeli uznalibyśmy wyraz psychodietetyka za utworzony na gruncie języka polskiego, to należałoby go interpretować jako wyraz złożony pochodzący od dwóch podstaw słowotwórczych: psychologia (psychologiczny) i dietetyka.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżeli uznalibyśmy wyraz psychodietetyka za przyswojone zapożyczenie leksykalne, to jego źródłem byłby angielski wyraz psychodietetics. Wyraz psychodietetyka można również uznać za kalkę lub półkalkę wyrazu angielskiego.
Hasło zgłoszone
2 lutego 2022
Hasło opublikowane
25 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google