Hasło
paszport covidowy
Definicja
Paszport covidowy to potoczna nazwa dokumentu stwierdzającego, że osoba, na którą został wystawiony, jest odporna na wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę  COVID-19.
Przykłady użycia
Paszport covidowy jest elektronicznym (lub papierowym) certyfikatem, który ma ułatwić podróżowanie w obrębie UE. To cyfrowe świadectwo szczepień będzie zwalniać ozdrowieńców i osoby zaszczepione z obowiązku wykonywania testów lub odbywania kwarantanny. Paszport covidowy jest dostępny nieodpłatnie dla wszystkich obywateli państw członkowskich UE oraz rezydentów przebywających na jej terenie. (Źródło)

Unijny Certyfikat Covid (UCC), nazywany potocznie paszportem covidowym, ma ułatwić podróżowanie w granicach UE. Jego posiadacz nie musi przejmować się lokalnymi przepisami ograniczającym swobodę przemieszczania się podróżnych. (Źródło)

To nasze drugie wakacje w czasach covidu. Ale tym razem odmienne od ubiegłorocznych, bo z paszportem covidowym - to certyfikat, który umożliwi nam swobodniejsze planowanie urlopu i podróży. (Źródło)

Paszporty covidowe będą mieć datę ważności. Dokument informujący o szczepieniu będzie ważny od 14 do 365 dni po podaniu drugiej dawki. Od 25 czerwca paszport covidowy dostępny będzie także w aplikacji mObywatel, którą można pobrać na telefon. (Źródło)

Kto się burzy na myśl o paszporcie covidowym? W czwartek wchodzi w życie w całej Unii Europejskiej tzw. paszport covidowy. Uważasz, że umożliwi powrót do normalnego życia, czy raczej wykluczy kogoś z dostępu do usług?   (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyrażenie to powstało w języku angielskim (COVID-19 passport), najprawdopodobniej wśród urzędników i polityków  działających w instytucjach Unii Europejskiej.
Informacje pozajęzykowe
Oficjalne nazwy dokumentu to unijne cyfrowe zaświadczenie COVID  oraz unijny certyfikat covidZostał on wprowadzony w krajach Unii Europejskiej późną wiosną 2021 r., w czasie pandemii koronawirusa.
Informacje dodatkowe
Dokument stwierdzający odporność na SARS-CoV-2 został nieoficjalnie nazwany paszportem, gdyż ma ułatwiać podróże zagraniczne (podczas gdy paszport w istocie je umożliwia) w czasie pandemii koronawirusa. Ułatwienie to polega na tym, że posiadacz takiego dokumentu nie musi wykonywać testów na obecność wirusa, przechodzić kwarantanny itd.
Hasło zgłoszone
10 czerwca 2021
Hasło opublikowane
10 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google