Hasło
keczupować
Definicja
Keczupować kogoś to szczepić go przeciwko COVID-19. Czasownik potoczny, używany prześmiewczo przez ludzi przeciwnych przyjmowaniu tych szczepień (bądź szczepień w ogóle), uważających, że są one nieskuteczne, niedostatecznie przetestowane, a wymóg ich przyjęcia jest wynikiem działań światowego spisku, mającego na celu kontrolę społeczną i zwiększenie zysków koncernów farmaceutycznych.
Przykłady użycia
za chwile pojawi się mutacja na która obecne preparaty nie działą i znowu was będą keczupować, co roku grypa mutuje, tak samo covid. skład preparatu utajniony, umowy utajnione... i to wszystko niby dla waszego dobra, ruszcie głową (Źródło)

Czy keczupować dzieci od 5 roku życia? Polityka antyZDROWOTNA PiS? Dr Katarzyna […] zabrała głos w kwestii segregacji sanitarnej i podziału Polaków na zaszprycowanych i tych, którzy nie chcą przyjmować preparatów. Ze perspektywy lekarza, który przez lata pracował w Niemczech oceniła stan polskiej służby zdrowia. Podkreśliła, iż oczywiste powinno być, że każdy lekarz informuje pacjenta dokładnie na temat preparatów, które ten ma przyjąć. Doktor [...] zwróciła również uwagę na fakt braku badań nad promowanymi dziś tak szeroko szczypawkami. (Źródło)

Wtedy mówię "a nie mówiłem", gdy słyszę, że Polaków czeka trzecia, a może czwarta dawka keczupowania na pomidora 19. Tak to bywa, gdy do medycyny pod płaszczykiem działalności charytatywnej dostanie się osoba, która działała w branży komputerowej, wtedy komputerowego antywirusa implementuje na ludzi i tworzy dla ludzi antidotum. Na komputery licencję programu antywirusowego trzeba wykupić co roku od nowa, a ludzi trzeba się będzie keczupować co roku na nowo. (Źródło)

W Izrealu na srowida keczupuja trzecia dawką. Beda szprycować nas dwa razy do roku az do rychlej naszej śmierci. Wieczny odpoczynek racz nam dac panie…. [facebook.com; post prywatny]
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Słowo to, choć nierejestrowane w żadnych słownikach i korpusach języka polskiego, mogło występować w polszczyźnie w znaczeniu ‘używać keczupu, polewać keczupem’ znacznie wcześniej, być może od ok. lat 60. XX wieku, kiedy do polszczyzny zapożyczono rzeczownik keczup oznaczający ‘sos z pomidorów z przyprawami’. W wypadku czasownika w znaczeniu zarejestrowanym w tym słowniku mamy więc do czynienia z neosemantyzacją.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
20 grudnia 2021
Hasło opublikowane
20 grudnia 2021
Hasło zaktualizowane
17 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Aktualizacja hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google