Hasło
jadłodzielnia
Definicja
Jadłodzielnia  to ogólnodostępne miejsce wyposażone w lodówkę, szafki itp., do których ludzie wkładają zdatną do użycia żywność, by inni mogli ją zjeść.
Przykłady użycia
Jadłodzielnie to miejsca, gdzie gromadzi się produkty pozostałe np. po imprezie lub świętach, a także takie, którym kończy mu się data ważności. Idea foodsharingu niesie ze sobą cenne korzyści – zapobiega marnowaniu się żywności oraz wspiera osoby ubogie, głodne, bezdomne, gdyż z jadłodzielni może skorzystać każdy, niezależnie od statusu społecznego. Tego typu miejsca działają całkowicie nieodpłatnie. (Źródło)

W 16 lokalizacjach w Warszawie można zostawić nadmiar jedzenia dla potrzebujących. Stołeczny ratusz zachęca do skorzystania z jadłodzielni, czynnych także w Wielkanoc. Każdy może zostawić w nich jedzenie, każdy może też wziąć je za darmo, do domu. (Źródło)  

 W żorskiej Jadłodzielni można zostawić wszystko to, co nadaje się do zjedzenia. Mogą to być produkty fabrycznie zapakowane lub w pojemnikach, wyroby własne (z opisaną datą przygotowania) lub szczelnie zapakowane napoczęte produkty suche. Można zostawiać produkty wymagające przechowywania w lodówce (o ile wcześniej były dobrze przechowywane), takie jak sery, jogurty i twarogi. (Źródło)

Ja z kolei zachęcam do umiaru w zakupach i gotowaniu. Ale jeśli zostanie, to jadłodzielnia lub można zadzwonić np. do noclegowni, tam chętnie przyjmą zwłaszcza ciasta (uwaga, bez alkoholu). A w ogóle to zapraszajmy samotnych na święta! (Źródło)

Niedawno w mojej okolicy powstała jadłodzielnia. Rozejrzyjcie się za takim miejscem w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania i zajrzyjcie tam w drodze z zakupów albo po zrobieniu porządku w kuchennych szafkach :) (Źródło)
Odsyłacze
Informacje pozajęzykowe
Jadłodzielnie powstają nie tylko po to, by ludzie potrzebujący mogli skorzystać jedzenia, które komuś innemu jest już  niepotrzebne, lecz także (a właściwie: przede wszystkim) po to, by żywność się nie marnowała. Twórcom pierwszych jadłodzielni (najprawdopodobniej byli nimi członkowie niemieckiej grupy Foodsharing), powstałych w II dekadzie XXI wieku przyświecały więc idee związane z ekologią – do produkcji żywności  niezbędne są m.in. woda i energia elektryczna, a te należy oszczędzać, jeśli nie chce się doprowadzić do katastrofy klimatycznej.

 
Hasło zgłoszone
12 marca 2022
Hasło opublikowane
22 kwietnia 2022
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google