Hasło
cyfroza
Definicja
Cyfrozą bywa nazywane zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych (głównie smartfonów i komputerów) oraz mediów cyfrowych, postrzegane jako uzależnienie. Słowo negatywnie wartościujące, używane z dezaprobatą.
Przykłady użycia
Cyfroza, to już teraz plaga. Znany mi przypadek - impreza rodzinna, 4 bomble, każdy w komórce. Jeszcze jakby robili coś ciekawego... a to tylko scrollowanie głupot na FB. Poczekalnia u lekarza? To samo. Poczekalnia u fryzjera? To samo. Jazda tramwajem? To samo. Kiedy jadę bez smartfona w tramwaju to jestem odmieńcem. Dziwolągiem. Patrzę za okno i zachwycam się wstającym rano słońcem. (Źródło)
[…] sam u siebie widzę objawy cyfrozy. Część czasu faktycznie staram się przeznaczać na wartościowe treści ale część niestety idzie w kierunku zbędnych (które mógłbym bez problemu ograniczyć [może nie do zera bo trochę rozrywki nie zaszkodzi ale w znacznym stopniu]). Pracuję nad tym, żeby przerzucić część czasu, który marnuję na np. godzinę dziennie czytania […]. Liczę na to że stopniowo uda mi się ten balans osiągnąć. Ja mam 25 lat, więc myślę, że i tak mi łatwiej, bo wychowywałem się jeszcze na podwórku w większości (jestem ze wsi) ale moja młodsza siostra […] już jest cyfrozą ogarnięta. Po tym filmie skończę planowanie i zajmę się tym, żeby korzystała z telefonu mniej […]. (Źródło)
Jak się ustrzec cyfrozy Podbiliśmy Internet? Nie! To Internet podbił nas. Coraz więcej osób ma problemy z uzależnieniem od elektroniki. (Źródło)
Niedługo napiszę tekst o cyfrozie, chorobie XXI wieku. O smartfonach rujnujących koncentrację […]. (Źródło)
– Ostatni mój detoks cyfrowy przeżyłam w weekend. Zero chęci na media. 😊
– Utożsamiam się... walka z cyfrozą ciężka rzecz. Będziesz robił cyfrowy detoks? 🤔 (Źródło)
mam 18 lat i jestem potwierdzeniem cyfrozy W załączniku screenshot z mojego yt watchtime'u [średnio 10 godz. i 34 min. dziennie] (Źródło)
Cyfroza pełna gębą. Ile to razy widzi się ludzi gapiących się w telefony i koputery. Koszmar naszych czasów. (Źródło)
Informacja gramatyczna
Jednostka ta ma formy tylko liczby pojedynczej.
Odsyłacze
por. nomofobia
Informacja słowotwórcza
Słowo to należy do produktywnego obecnie modelu słowotwórczego derywatów z sufiksem -oza, tworzonych na wzór nazw chorób takich jak awitaminoza, borelioza. Formy nowo powstałe oznaczają metaforycznie „choroby” toczące naukę (np. punktoza, impaktoza), zjawiska wpływające negatywnie na nasze otoczenie (np. styropianoza, deweloperoza) czy zwyczaje, nawyki, mające niekorzystny wpływ na nasze życie (np. mailoza, spotkanioza).
Informacje dodatkowe
Niektóre źródła internetowe sugerują, że słowo to zostało utworzone (lub upowszechnione) przez youtubera Cezarego Grafa (zob. na przykład ten filmik).
Hasło zgłoszone
12 listopada 2024
Hasło opublikowane
12 listopada 2024
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google