Hasło
border
Definicja
1. Ludzie interesujący się psychologią borderem nazywają potocznie zaburzenie osobowości typu borderline. Polega ono na wahaniu nastrojów, zaburzonym poczuciu tożsamości i odczuwaniu lęku przed porzuceniem przez bliskich, a także często impulsywnych zachowaniach.
Przykłady użycia
To raczej nie miałaś bordera. Osoba z borderline może mieć przy sobie nawet najkochańszego człowieka na świecie, a mimo to w jednej chwili zacząć wyzywać go od najgorszych. (Źródło)

Osobowość typu borderline współwystępuje z reguły z innymi zaburzeniami (odżywiania, PTSD, dwubiegunówka), więc często tak właśnie bywa, jednak z całą stanowczością nie można stwierdzić „nie mogę mieć bordera, w moim domu przecież nie było przemocy”. (Źródło)

Z osobą z borderem da sie żyć. Jeżeli zaburzenie wykryte jest wcześnie i wprowadzona jest terapia taki człowiek potrafi normalnie funkcjonować. (Źródło)

W dzieciństwie nauczyłam się tłumić emocje i udawać względną „normalność” za wszelką cenę. Sporo się pisze o zachowaniach acting-out w borderze. U mnie występowały one tylko w bardzo bliskich relacjach. Zamiast kierować swoje burzliwe emocje na zewnątrz kierowałam je do wewnątrz, a gdy nie byłam już w stanie odcinałam się od ludzi by nie widzieli, że nad sobą nie panuje. (Źródło)

Doedukowałem się trochę o borderze oraz m.in. dwubiegunowości […] (Źródło)
Informacja gramatyczna
W momencie rejestracji hasła znaleziono poświadczenia dopełniacza liczby pojedynczej wyłącznie z końcówką -a (bordera) oraz takiego biernika liczby pojedynczej.
Definicja
2. Ludzie interesujący się psychologią borderem nazywają potocznie osobę z zaburzeniem osobowości typu borderline.
Przykłady użycia
Gorzej kiedy to od bordera ktoś odchodzi.. zapewne wiesz, że Border nie radzi sobie z kwestią utraty kogoś... i zrobi wszystko by do tego nie dopuścić. (Źródło)

[…] wiele osób uważa, że „każdy border jest taki sam”. W rzeczywistości istnieje 256 różnych kombinacji dziewięciu głównych objawów.  U każdej osoby może objawiać się zupełnie inaczej. (Źródło)

Często usłyszeć można, że „bordery” to osoby skrzywdzone w dzieciństwie: pochodzące z patologicznych domów, bite, wykorzystywane seksualnie, takie, które przeżyły traumę – stratę bliskiej osoby, chorobę. (Źródło)

W towarzyskich rozmowach zaburzenie osobowości typu borderline często bywa z kolei synonimem słowa „emocjonalnie niestabilny” czy „kłótliwy”. Można usłyszeć, że ktoś jest „borderem”, bo zachował się nieprzewidywalnie lub ma tendencję do wszczynania kłótni. (Źródło)

Kryzysy to ich chleb powszedni. Borderzy nie wiedzą jednak, dlaczego ich nastrój zmienia się tak gwałtownie i w niekontrolowany sposób. (Źródło)

Sam rowniez, chociaz nie jestem jeszcze zdiagnozowany (we wtorek wybieram sie do psychoterapeuty) - jestem niemal pewny, ze mam borderline - z tym, ze w przeciwienstwie do tego, co pisza bordery z tego forum - nie mam potrzeby poniewierania druga osoba, oraz moje zaufanie jest mozliwe do zdobycia. (Źródło)

Dzień dobry, trafiłam tu przypadkiem szukając w borderline cech partnera i o ironio, znalazłam swoje. Choć mocno zastanawiam się, czy przypadkiem oboje nie jesteśmy borderami. (Źródło)

Mam 25 lat, od 4 jestem zdiagnozowana jako borderline. Największy wpływ miał na mnie mój ojciec, który wymuszał wiele rzeczy i który sam jest borderem ale niezdiagnozowanym. (Źródło)
Informacja gramatyczna
W momencie rejestracji hasła znaleziono poświadczenia dwóch form mianownika liczby mnogiej: bordery borderzy.
Odsyłacze
por. borderka
Informacja słowotwórcza
Jednostka powstała przez skrócenie słowa borderline.
Hasło zgłoszone
18 września 2022
Hasło opublikowane
22 kwietnia 2024
Zgłoszenie hasła
Piotr Stobiecki
Opracowanie hasła
Piotr Stobiecki, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google