Hasło
antykawiarnia
Definicja
Antykawiarnia to kawiarnia, w której klienci płacą tylko za spędzony w niej czas (kawę, herbatę czy ciastka otrzymuje się w antykawiarni za darmo).
Przykłady użycia
Od ponad dwóch tygodni na warszawskim Wilanowie działa antykawiarnia, w której nie płaci się za kawę, a za czas spędzony w tym miejscu. (...) W Polsce, poza Warszawą antykawiarnie funkcjonują również we Wrocławiu i Krakowie. (Źródło)

Opłata jest symboliczna (tym antykawiarnie różnią się od przestrzeni coworkingowych otwieranych w wielu miastach), (…). Można tu znaleźć cichy kąt do pracy albo przestrzeń do kilkuosobowej burzy mózgów. Wiele osób przychodzi na wspólne gry, to jest chyba najpopularniejsze w antykawiarni. (Źródło)

Płacisz za czas, kawa za darmo (…).Można przynosić własne jedzenie i na miejscu je zjeść. Na miejscu będzie kuchenka mikrofalowa oraz naczynia. - Antykawiarnia to całkowicie nowa koncepcja spędzania wolnego czasu. Antykawiarnie podbijają świat. (Źródło)

Płaci się tylko za czas spędzony w tym miejscu. Początkowa stawka to 40 groszy za minutę. Po 3 godzinach (czyli po zapłaceniu 45 złotych) można być na miejscu (i pić kawę) za darmo. (…) Takie antykawiarnie działają już miedzy innymi w Londynie, w Manchesterze i w Niemczech (...). (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Słowo antykawiarnia jest kalką, dlatego zostało otagowane jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem neologizmu antykawiarnia jest rosyjski rzeczownik антикафé o takim samym znaczeniu jak polska jednostka. Prawdopodobnie po raz pierwszy posłużyli się nim w 2012 r. założyciele moskiewskiej kawiarni Бабочки („Motyle”).
Informacje pozajęzykowe
Antykawiarnie przeznaczone są głównie dla przedsiębiorców, studentów i innych osób, które potrzebują wygodnego i przyjemnego miejsca do wykonywania pracy czy spotkań służbowych lub prywatnych. Wykorzystywane są też przez tzw. cyfrowych nomadów, czyli osób wykonujących pracę zdalną, nieprzywiązanych do jednego miejsca zamieszkania, często łączących pracę z podróżowaniem. Pomysłodawcą antykawiarni jest rosyjski pisarz Iwan Mitin, który w 2010 r. otworzył w Moskwie pierwszy lokal tego typu (określenie antykawiarnia – ros. антикафé – pojawiło się nieco później, zob. Informacje o pochodzeniu jednostki).
Hasło zgłoszone
27 sierpnia 2023
Hasło opublikowane
27 sierpnia 2023
Hasło zaktualizowane
3 listopada 2023
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google